Ani jeden prieskum ho roky nevidel mimo parlamentu. Teraz nastal zlom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Roky nebolo mimo parlamentu. Ani jeden prieskum totiž hnutiu Sme rodina od jeho vstupu do NR SR v roku 2016 nenameral preferencie pod päť percent. Až doteraz. A síce ide len o jeden prieskum, pre voličov môže byť kľúčový.

Strana Borisa Kollára zažívala najlepšie časy tesne po predchádzajúcich parlamentných voľbách. Prieskumy jej merali popularitu nad desiatimi percentami, tá však začala postupne klesať. Napokon sa stabilizovala zhruba na polovičnej úrovni.

Prečítajte si tiež:

​Hnutie ťahajú dole Kollárove kauzy

Ani jeden prieskum však nenaznačoval, že by sa kollárovci nemali dostať do parlamentu. Dokonca sa dlho nad nimi uvažovalo, že opäť budú zohrávať rolu tzv. drahej nevesty, teda strany, na ktorej bude stáť podpora tej či onej koalície.

Pár mesiacov pred voľbami však prišli kauzy zo súkromného života Borisa Kollára. A percentá začali kontinuálne klesať.

„Musia venovať zvýšenú energiu kauzám a potom nezostáva toľko času na kampaňovanie. Na druhej strane, veľká časť strán z bývalej koalície má preferenčný problém, voliči teda akoby dávali väčšiu priazeň stranám, ktoré neboli súčasťou vlády,“ vysvetlil šéf agentúry AKO Václav Hřích.

Aj podľa šéfa agentúry FOCUS stojí vo veľkej miere za poklesom hnutia kauzy spájané s jeho predsedom.

„Odchádzajú častejšie ženy, ale to je dané aj skladbou elektorátu, teda, že jeho väčšiu časť tvoria ženy,“ doplnil Martin Slosiarik.

Zaujímavosťou je, že hnutiu preferencie nikdy neklesli pre politické rozhodnutia, ale vtedy, keď sa pretriasalo Kollárove súkromie.

„Borisa Kollára volilo predtým veľa žien, tie môžu byť dnes sklamané, že ich miláčik má aj svoju temnú minulosť,“ uviedol politológ Radoslav Štefančík.

Prečítajte si tiež:

​Sme rodina lavíruje na piatich percentách

A to sa už odrazilo aj v najnovších meraniach. V prieskume AKO totiž Sme rodina len tesne dosiahla na parlament, no v prieskume agentúry FOCUS bola už tesne pod piatimi percentami.

„V postate ide o tie isté čísla,“ podotkol Hřich, keďže ide len o párdesatinový rozdiel, pričom takéto nízke preferencie hnutie nemalo od roku 2016, kedy sa prvýkrát dostalo do parlamentu.

Preferencie, ktoré sa tesne pred voľbami pohybujú v okolí piatich percent, môžu v čase voličského rozhodovania spôsobiť zneistenie, či ich hlas neprepadne. Navyše, Sme rodina v prieskumoch už dlhšiu dobu kontinuálne klesá.

Kým v prvej polovice roka mala stabilné preferencie v rozmedzí šiestich až ôsmich percent, teraz sa musí obávať o parlamentnú príslušnosť. A či by už mala v centrále Sme rodina prepuknúť panika, analytik odpovedal pohotovo.  

„Všetci okrem prvých troch by mali byť v panike,“ uzavrel Hřích.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti