Ľudia fetujú sirup na kašeľ. Po požití som sa cítil ako automat na nápoje, hovorí mladý Slovák

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

O nelegálnych drogách sa toho už popísalo až-až. Veď kto by len nepoznal marihuanu, pervitín či heroín? Trošku inak je to však s legálnymi omamnými látkami, ktoré na nás nenápadne číhajú doslova všade. Jednou z takýchto drog je aj dextrometorfán. Porozprávali sme sa s dvoma mladými Slovákmi, ktorí nám prezradili svoje skúsenosti s fetovaním liekov na kašeľ.

Dextrometorfán, alebo skrátene tiež DXM, je na Slovensku i vo svete zväčša legálnou látkou. Ide totižto o známe liečivo zo skupiny antitusík, ktoré obsahuje mnoho liekov.

Nájdeme ho pod rôznymi obchodnými názvami aj v sortimentoch slovenských lekární. Efektívne účinkuje proti suchému kašľu, a preto niet divu, že sirupy, ktoré ho obsahujú, sú zväčša voľnopredajné, a teda dostupné úplne pre každého. Aj malému dieťaťu.

Veľmi pravdepodobne ste teda túto drogu, hoci nevedomky, užili niekedy počas života už aj vy. Nechytajte však paniku, ak lieky užívate podľa príbalového letáku, určite vaše vnímanie neovplyvnia.

Prečítajte si tiež:

Čo to vlastne je

V čistej forme ide o hladký biely prášok, ktorý ako droga patrí do skupiny disociatív. Ľudia sa k nemu poväčšine dostanú legálnou cestou cez lekáreň.

„Vyskytuje sa v liekoch, ktoré majú za účinok znížiť kašeľ. Na druhej strane môžu pôsobiť rizikovo na náš centrálny nervový systém,“ vysvetľuje na úvod Rastislav Žemlička, adiktológ zo Sanatória AT.

Často sa však tiež zneužíva pre svoje omamné účinky. Zároveň sa účinkami podobá na ketamín - známe uspávadlo pre kone, ktoré sa na Slovensku spája s viacerými sexuálnymi útokmi.

„Bavíme sa tu o liečive, o účinnej látke, ktorá sa vyskytuje v liekoch v rôznych podobách. Môžu to byť kvapky, sirup či spreje,“ hovorí odborník s tým, že jednotlivé liečivo môže byť kamarát a môže nám pomôcť, no keď ho začneme zneužívať, tak nám môže ublížiť. 

Ako ďalej hovorí, táto látka môže spôsobovať euforické stavy, pri predávkovaní dokonca až halucinácie. Na drogu tiež vzniká látková tolerancia, čo znamená, že po čase jej účinok slabne. 

„DXM je opiátové liečivo. Tým pádom má často podobné účinky ako známe drogy, ktoré sú už na zozname zakázaných látok. V prvom rade je veľmi dôležité, aby som si dával pozor, čo a ako užívam,“ dodáva Žemlička.

Prečítajte si tiež:

Prežitie vlastnej smrti 

Užívatelia vo všeobecnosti udávajú niekoľko úrovní, ktoré je možné intoxikáciou dosiahnuť. Na rozdiel od iných drog táto totižto spôsobuje odlišné pocity v závislosti od toho, akú veľkú dávku človek užil.

Pri vysokých dávkach, ktoré sú pre užívateľa nebezpečné, nie je výnimkou ani prežitie vlastnej smrti či dokonca astrálne cestovanie.

Experimentovanie s dextrometorfánom vám však dôrazne neodporúčame. Väčšine ľudí tieto stavy vraj príjemné nie sú, navyše sú dosť intenzívne a celý „výlet“ by tak mohol viesť ku bad tripu, teda k zlému zážitku. Ten by sa zase mohol skončiť toxickou psychózou.

Aby toho nebolo málo, DXM by mohlo byť vstupnou bránou do sveta tvrdších drog. „Jeden výskum hovorí o tom, že keď človek zneužíva lieky, má dvojnásobne väčšiu šancu, že bude mať problém s alkoholom,“ reaguje Žemlička.

V minulosti na Slovensku už problém so zneužívaním dextrometorfánu bol. Mladí ľudia vtedy masívne brali tabletky Stopex a o svojich zážitkoch diskutovali na sociálnej sieti. Lieky však neskôr dali na predpis a v súčasnosti sa už nedajú kúpiť vôbec.

Prečítajte si tiež:

Zvláštne pocity i predstavy

Nám sa podarilo stretnúť s dvoma mladými Slovákmi, ktorí majú, podľa ich vlastných slov, s drogou poriadne bohaté skúsenosti.

Prvým z nich je dvadsaťsedemročný Martin (meno sme pre účel tohto článku zmenili, pozn. red.). Dextrometorfánom sa prvýkrát sfetoval ešte počas puberty. Išlo o druhú drogu po marihuane, s ktorou experimentoval.

„V mojej partii sa fajčilo veľa trávy a zvykol sa pravidelne piť alkohol. Potom niekto prišiel s tým, že má tabletky z lekárne, ktoré spôsobujú strašné stavy,“ vysvetľuje nám na úvod s tým, že drogu volali „kašlerky“.

Na prvé stavy, ktoré zažil, si spomína veľmi dobre. „Dal som si ich desať, teda tristo miligramov. Zrazu mnou prešla taká príjemná teplá vlna a veľmi dobre sa mi rozprávalo. Nevedel som však poriadne chodiť. Akoby ma sekalo, kráčal som ako robot,“ spomína si.

Podľa jeho vlastných slov nasledovali hodiny plné zmätočných myšlienok. Nemal chuť do jedla, v nohách mu príjemne mravčalo a nedokázal si vysvetliť niektoré veci, ktoré mu chodili po rozume.

„Cítil som sa ako automat na nápoje. Mal som pocit, že keby do mňa niekto vhodil mincu, tak zo mňa vypadne plechovka koly,“ hovorí s tým, že podobnú formuláciu povedal aj svojej partii, ktorá ho vysmiala. Po droge nedokázal celú noc zaspať.

Prečítajte si tiež:

Výčitky kvôli mame

Druhý bývalý užívateľ má 25 rokov a nazvime ho Peter. K droge sa taktiež prvýkrát dostal ako tínedžer.

„Vedel som, že je to na kašeľ a na internete som si zistil, aké účinky to vyvoláva. S kamarátmi sme to začali brať. Spôsobovalo to také stavy uvoľnenia. Bolo to zvláštne, lebo sme niekedy nevedeli ani chodiť,“ vysvetľuje nám.

Ako ďalej hovorí, doma nemal všetko v úplnom poriadku a v droge našiel únik z reality. Spôsobovala mu však rôzne problémy. Nedokázal po nej normálne chodiť na toaletu a nevedel poriadne rozprávať.

Čoskoro si to navyše všimla jeho mama: „Vedela, že niečo nie je okej. Domov som chodil taký ‚dostrihaný‘. Nevedel som chodiť ani odpovedať na otázky. Občas som sa cítil, že lietam a nevedel som potom dobre spať.“

Peter si ďalej spomína, že DXM užívalo veľa mladých ľudí. Niektorí podľa neho skončili aj na uzavretom oddelení psychiatrie. 

Sám seba však nepovažoval za závislého napriek tomu, že DXM bral pravidelne: „Vnímal som to ako určitý zvyk. Že veď je to liek, a teda to nemôže spôsobiť nič závažné. Ja aj partia sme to brali, že je to v pohode.“

Skúšal experimentovať aj so sirupmi. Pitie celých fľaštičiek mu však nesadlo, spôsobovali hnačky. S drogou podľa vlastných slov začal preto, lebo chcel byť cool. Užíval ju často a pravidelne ju kombinoval aj s alkoholom, aby dosiahol silnejší účinok.

Sám zo seba mal vraj výčitky svedomia, pretože mu mama ukazovala videá, ako deň predtým vyzeral a ako sa správal. Po vysadení sa mu navyše o liekoch často snívalo. Keď sa potom zobudil, mal na drogu neodolateľnú chuť. 

Dnes už dextrometorfán nezneužíva a je rád, že mu nespôsobil žiadne psychické či fyzické problémy. 

Prečítajte si tiež:

Znaky zneužívania

Adiktológ Žemlička ďalej uviedol niekoľko varovných signálov, ktoré môžu znamenať, že vaše dieťa zneužíva DXM.

Základom je všímať si, akú spotrebu a dobu užívania lieku dieťa má. Môžu sa tiež objaviť zmeny správania či výkyvy nálady.

„Sledovať treba aj zvýšenú nervozitu. Ja keď si navyknem na nejaké prežívanie a dostanem sa do momentu, že to nemám, tak idem do nervozity a podráždenia,“ konštatuje odborník.

Problém podľa neho sa začína už tým, keď človek ide vyskúšať nejakú látku pre pocit, ktorý ponúka. 

Pozrite si archívnu reportáž o legálnej droge HHC-P.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti