Obyvatelia Martina sú proti výstavbe v chránenom území. Mesto tvrdí, že inde stavať už nemôže

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

O masívnu výstavbu v rekreačnej zóne v chránenom území v Martine v mestskej časti Stráne sa pokúšajú developeri. Ľudia sú proti, lebo ak sa zámer podarí, prídu o významnú časť lesa. Mesto však tvrdí, že inde stavať už nemôže.

Mestská časť Stráne je niekdajšia známa rekreačná oblasť. Postupne tam však pribúdali rodinné domy, ktorých už je oveľa viac ako chát.

Mesto Martin nemá takmer žiadne pozemky na výstavbu rodinných domov a práve táto lokalita sa zapáčila developerom. Stavať by sa tu dalo, ale časť lesa, približne 70-tisíc štvorcových metrov, by musela ísť preč. Keďže je to súčasť Veľkej Fatry, ekológ to nepovažuje za najlepší nápad.

„Je tam regionálne významný biokoridor územného systému ekologickej stability, do ktorého sa nemá zasahovať. Ďalej by to bolo nežiaduce z hľadiska klímy miestnej, to je presne to rozširovanie tepelného ostrova mesta,” hovorí ekológ Ján Topercer.

Prečítajte si tiež:

​Na území, kde by sa malo stavať, navyše žijú vzácne živočíchy vrátane bociana čierneho. Nato, aby výstavbu v extraviláne povolili, museli by najprv z lesa urobiť stavebné pozemky. Les vlastní urbár, ak by tu výstavbu povolili, pozemky by prenajímali.

„Keďže sme hospodári v lese a sme hospodársky subjekt a hľadáme aj zdroje a sme povinní nájsť tie zdroje, aby sme ich mohli naspäť vrátiť do lesa,” hovorí predseda urbáru v Martine Vladimír Švehla. Napríklad aj do výsadby nových stromov, keďže obrovské množstvá ich budú nútení vyrúbať pre škodcov. Masívny výrub v tejto lokalite to podľa šéfa urbáru však nebude.

„Keď sme to rátali s architektom, tak by to malo byť niekde do stovky, nie v stovkách, ale do stovky,” dodal Švehla.

O výstavbe domov budú rozhodovať mestskí poslanci.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ekológia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.