Od októbra sa opäť zvýšia dôchodky. Viac peňazí dostane takmer 60-tisíc Slovákov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Minimálne, štátom garantované dôchodky, budú opäť vyššie. Potom, čo narástli v polovici roka, sa zdvihnú aj od októbra zhruba o 25 eur. Základná suma sa už bude blížiť k 400 eurám. Financovať všetky dôchodky bude do budúcna čoraz ťažšie.

Od 1. októbra zvýši Sociálna poisťovňa (SP) druhýkrát v tomto roku sumy minimálneho dôchodku. Základná suma sa za 30 rokov dôchodkového poistenia zvýši z 365,7 eura na 389,9 eura mesačne. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60.000 poberateľov. V utorok o tom informoval hovorca SP Martin Kontúr.

Sociálna poisťovňa dôchodky zvýši automaticky, nie je potrebné posielať žiadosť. Každý poberateľ starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku, ktorého sa zmeny týkajú, bude zo SP informovaný písomným rozhodnutím. Poistenci dostanú zvýšenú sumu na svoj bankový účet alebo v hotovosti na pošte vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch.

„Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi,“ priblížil Kontúr.

Základná suma minimálneho dôchodku za 30 rokov dôchodkového poistenia, ktoré sa hodnotia na účely minimálneho dôchodku, bude od 1. októbra predstavovať 145 %, namiesto doterajších 136 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.

Prečítajte si tiež:

​Základná percentuálna suma minimálneho dôchodku 145 % sa od 1. októbra 2023 bude ďalej zvyšovať o 2,5 % (namiesto doterajších 2 %) za 31. až 39. rok, 3 % (rovnako ako doteraz) za 40. až 49. rok, 5 % (rovnako ako doteraz) za 50. až 59. rok, 7,5 % (namiesto doterajších 7 %) za 60. a každý ďalší získaný rok dôchodkového poistenia.

„Pretože sa sumy minimálneho dôchodku zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí v súčasnosti minimálny dôchodok nepoberajú,“ uviedol Kontúr.

Ak od 1. októbra po zvýšení minimálnych dôchodkov bude suma riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne poberateľom nárok na minimálny dôchodok. Bude sa následne vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý bude pre nich výhodnejší, teda vyšší.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti