Napätie medzi Ficom a Pellegrinim sa stupňuje. Smer straší voličov Hlasu vládou s progresívcami

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Robert Fico a Peter Pellegrini si cez sociálne siete posielajú silné odkazy. Fico reagoval na duel Pellegriniho a Michala Šimečku v relácii Na telo.

Pellegrini v nej hovoril, že by mal ambíciu získať premiérske kreslo, aj keby nevyhral voľby. Šimečka sa podľa Fica na neho díval s porozumením.

„Peter Pellegrini buď úmyselne alebo z nerozvážnosti pokračoval v zneisťovaní ľavicového voliča a hovoril o spolupráci s PS,“ komentoval situáciu šéf Smeru.

Dodal, že ľavicový volič podľa neho volá po spolupráci Smeru a Hlasu, no po tejto diskusii je podľa Fica rizikové voliť Hlas.

„Jeho voľba môže byť zneužitá na vytvorenie zlepenej pravicovej vlády,“ dodal Fico s tým, že bude lepšie, ak Smer získa dominantné postavenie aj na úkor Hlasu a vytvorí vládu s inými politickými hráčmi.

Prečítajte si tiež:

Hlas odmieta Republiku

Pellegrini reagoval so slovami, že ide o dvojtvárnosť Roberta Fica, na ktorú si už zvykol.

„Robert Fico nám prvýkrát povedal, s kým chce vládnuť. Verejne sa pýtam: Kto sú tí hráči? Republika, ktorá ide organizovať referendum o vystúpení z NATO? Okrem SNS ti tam iný politický hráč neostal. Ostatné strany Smer vylúčili,“ odkázal predseda Hlasu.

Dodáva tiež, že Hlas má priority, ktoré by nevedel presadiť s progresívcami alebo liberálmi. Zároveň je pre nich podmienkou zotrvanie Slovenska v Európskej únii a NATO. To bude podľa Pellegriniho ohrozené vo vláde Fica s Republikou.

Rivalita medzi Smerom a Hlasom trvá prakticky od začiatku, keďže strany si vzájomne konkurujú, hoci sa považujú za prirodzených partnerov.

Už na jar vyvolával Pellegriniho postoj voči Ficovi otázniky. Šéf Hlasu sa razantne vymedzuje voči radikálnej rétorike Fica. Pellegrini sa tiež stráni spájaniu s progresívcami. Nevymenoval však partnerov, s ktorými by prioritne chcel vytvoriť koalíciu.

Prečítajte si tiež:

Pragmatickí politici sa dohodnú

Odborníci už v minulosti pre TVNOVINY.SK komentovali situáciu, že Fico aj Pellegrini sú pragmatickí politici a po voľbách sa určite dohodnú.

„Ak bude Peter Pellegrini stáť pred dilemou, či ísť do vlády so Smerom, alebo ostať v opozícii, tak bude asi veľmi záležať na tom, aké postavenie by v tej vláde mal, aký by bol pomer poslancov a ministrov Smeru a Hlasu, a aké záruky by dostal od predsedu Smeru Roberta Fica. Čím horšie postavenie pre Hlas, tým menšia bude ochota ľudí vo vedení strany Hlas do takej koalície ísť,“ povedal politológ Pavol Baboš.

Od piatka 22. septembra odštartuje TV Markíza sériu predvolebných diskusií. Postupne v nich dostanú priestor zástupcovia všetkých kandidujúcich subjektov. V samotnú volebnú noc prinesieme mimoriadne volebné štúdio aj exkluzívny exitpoll.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti