Výbuchy v okolí Prievidze: Pri družstve s nelegálnou skládkou likvidovali nebezpečný odpad, bude to stáť milióny

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Už tretí deň prehľadávajú policajti, armáda aj hasiči okolie bývalého poľnohospodárskeho družstva v Nedožeroch-Brezanoch, kde je uskladnený nebezpečný odpad. Rádioaktívne materiály ako aj výbušniny postupne likvidujú. V okolí Prievidze sa ozývali aj výbuchy.

Z areálu bývalého družstva, kde sa nachádza mimoriadne nebezpečný odpad, postupne vynášali výbušniny. Za obcou policajti zastavujú premávku a vojaci vchádzajú do poľa. V tom čase tam bol aj pyrotechnik. Tam sme sa už však nedostali. Na záberoch z lesíka nad nimi je však vidieť, ako baterkami prehľadávajú okolie. A potom sa ozval výbuch.

„Naši špecialisti na mieste identifikovali 2,5 kg rádioaktívnych materiálov v pevnom a kvapalnom skupenstve v 32 ampulkách s obsahom tória 232 a uránu 238,“ priblížila hovorkyňa Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti Miriam Žiaková.

Odpad tu firma skladovala roky. Jej majiteľ ho mal likvidovať. Na to mal aj povolenie, no evidentne ho tu iba skladoval. Policajti ho zadržali a teraz čaká, či bude stíhaný väzobne.

Prečítajte si tiež:

​Rozprávali sme sa aj s miestnymi. Mnohí vraj na odpad v bývalom družstve upozorňovali. Majú strach.

„Všetky podnety sme smerovali na okresný úrad na odbor životného prostredia. My ako obec máme v tomto ťažkú pozíciu, ale všetko sme sa snažili na kompetentné orgány obracať,“ povedal zástupca starostu obce Martin Vavro.

V roku 2021 okresný úrad preveroval znečistenie povrchových a podzemných vôd. To sa vraj nepotvrdilo, no množstvo odpadu si všimli a informovali políciu. O prípad sa zaujímala aj inšpekcia životného prostredia.

„Faktom zostáva, že im nebola poskytnutá potrebná súčinnosť, dokonca ich do areálu ani nepustili, v tom čase už však inšpektori získali informáciu, že sa vecou zaoberá enviropolícia,“ uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.

„V podstate intenzívne sa na tom robí asi druhý rok. Nie je, samozrejme, jednoduché, aby ste len tak k niekomu prišli a teraz ho tam začali z niečoho obviňovať, my sme museli zhromaždiť dostatočné množstvo dôkazov,“ dodal riaditeľ enviropolície Mário Kern.

Otázne teraz bude, kto a kde všetok odpad zlikviduje. Predpokladá sa, že to bude stáť desiatky miliónov eur a obvinený to asi nezaplatí.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.