Stále čakajú na nové počítače. Niekoľko tisíc školákov doteraz nevie, či má nárok na štátny príspevok

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Stále čakajú na nové počítače. Niekoľko tisíc detí doteraz nevie, či má nárok na 350-eurovú poukážku na techniku. Štátu trvá vyhodnotenie už niekoľko mesiacov.

Zatiaľ čo niektorí školáci v Krásnohorskom Podhradí sa už učia na novom notebooku, iní naň stále čakajú. Žiadosť posielali v apríli.

Aj pani Erika stále čaká na rozhodnutie, či jej deti majú na novú techniku nárok. „Pomaly sa blíži tretí mesiac. Podala som si na tri deti. Nevieme vám povedať, čo ďalej, či to vôbec dostanú tie deti alebo nie,“ hovorí Erika Cinová, matka žiadateľov o poukaz.

Prečítajte si tiež:

​Svoje notebooky ani po niekoľkých mesiacoch od podania žiadosti nemá 27-tisíc detí. Digitálna koalícia stále čaká na vyhodnotenie od štátu.

Ten doteraz neoveril, či školáci spĺňajú podmienky na kúpu novej techniky. Týka sa to len jednej skupiny, a to detí, ktoré sú na hranici chudoby. Štát musí vypočítať príjem domácnosti, v ktorej žiak žije a to je zložitá operácia.

Keď sa nastavovali kritériá na žiadateľov, nepredpokladalo sa, že ťahať informácie z registrov bude také zdĺhavé. Ukazuje sa však, že je to administratívne zložité.

Prečítajte si tiež:

Ministerstvo práce tvrdí, že z jeho strany nedochádza k pozdržaniu žiadateľov ani k oneskorenému reportovaniu výsledku o posúdení relevantnosti daných žiadostí.

Minister pre informatizáciu omeškanie priznáva. „To overovanie prebieha nielen na ministerstve investícií, ale aj na ministerstve školstva, ministerstve práce, ústredí práce a taktiež na sociálnej poisťovni. Kým sa overí táto žiadosť na každej z týchto inštitúcií, tak to nejaký ten čas trvá,“ priblížil minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Peter Balík.

Novú techniku si školáci môžu kúpiť do konca októbra. Štát aj Digitálna koalícia sľubujú, že do tohto termínu žiadosti vyhodnotia a deti ich stihnú aj uplatniť.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti