Muža, ktorý mal skladovať nebezpečný odpad v Nedožeroch-Brezanoch, vzali do väzby

Muža, ktorý mal skladovať nebezpečný odpad v Nedožeroch-Brezanoch, vzali do väzby
Z areálu bývalého družstva kde sa nachádza mimoriadne nebezpečný odpad postupne vynášali výbušniny. Zdroj: TV Markíza

Okresný súd (OS) Prievidza vo štvrtok vzal do väzby muža, ktorý mal skladovať v areáli staršieho poľnohospodárskeho družstva v Nedožeroch-Brezanoch v okrese Prievidza väčšie množstvo odpadu vrátane rádioaktívnych materiálov či výbušnín. Informovala o tom Andrea Vodičková z Krajského súdu Trenčín.

Obvineného vzal súd do väzby z dôvodu, že môže pokračovať v trestnej činnosti.

„Prokurátor Okresnej prokuratúry Prievidza podal na Okresný súd Prievidza v stredu (20. 9.) návrh na vzatie do väzby obvineného Ondreja L. a to z dôvodu, že obvinený bude pokračovať v trestnej činnosti,“ uviedol hovorca Krajskej prokuratúry Trenčín Marián Sipavý.

Prečítajte si tiež:

Obvinený je podľa neho stíhaný pre prečin neoprávneného nakladania s odpadmi. „Podrobnejšie sa ku skutku z dôvodu, že prípravné konanie je neverejné, prokuratúra nebude bližšie vyjadrovať,“ doplnil.

Rádioaktívne materiály identifikovali

Rádioaktívne materiály už identifikovali a odobrali špecialisti z Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS), a to po odstránení výbušných materiálov v areáli vojskom, potvrdila hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková. „Naši špecialisti na mieste identifikovali 32 sklenených fľašiek, ktoré obsahovali v pevnom aj kvapalnom skupenstve 2,5 kilogramu rádioaktívnych materiálov,“ priblížila. Špecialisti podľa nej detegovali rádionuklidy 232 Thórium a 238 Urán, po identifikácii ich v špeciálnych certifikovaných obaloch transportovali do spoločnosti JAVYS na ďalšie nakladanie. Žiaková ubezpečila, že materiály vo všeobecnosti pre obyvateľov v okolí neboli rizikom, žiarenie nedosahovalo hodnoty, ktoré by reálne mohli ohroziť zdravie obyvateľstva.

„Všetok identifikovaný rádioaktívny odpad (RAO) bol odvezený, nateraz nemáme vedomosť, že by sa tam ešte nejaké RAO nachádzalo. Ak by sa tak stalo, príslušné orgány nás oslovia s požiadavkou na súčinnosť a v takom prípade by sme postupovali rovnako a zabezpečili bezpečný odvoz a likvidáciu RAO,“ dodala Žiaková.

Prečítajte si tiež:

Porušovanie predpisov​

Väčšie množstvo odpadu vrátane nebezpečných chemických látok rádioaktívneho materiálu a výbušnín našli policajti v priestoroch družstva ešte v pondelok (18. 9.). S vyšetrovaním začala enviropolícia z dôvodu, že tam malo dochádzať k porušovaniu predpisov v oblasti nakladania s odpadmi, čo sa aj potvrdilo, uviedol riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru Mário Kern. Nevylúčil, že v závislosti od ďalších nálezov polície, muža obvinia i z ďalších trestných činov.

Odpad sa v objekte nachádza už dlhšiu dobu, muž mal na nakladanie s odpadmi povolenia. Zásah vykonávajú enviropolicajti v spolupráci s hasičmi, armádou a kontrolnými chemickými laboratóriami.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 20. 9. 2023 o tom, že policajti, hasiči aj armáda prehľadávajú okolie bývalého poľnohospodárskeho družstva v obci Nedožery-Brezany, kde je uskladnený nebezpečný odpad:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.