Ameriku ovládla nová zombie droga, ktorá ľudí rozožiera zaživa. Môže sa objaviť aj na Slovensku?

Drogovo závislí na ulici vo Philadelphii
Drogovo závislí na ulici vo Philadelphii. Zdroj: Profimedia.sk

Americké ulice zaplavila nová droga, ktorá z ľudí robí doslova paralyzované chodiace mŕtvoly. Odborníci vysvetľujú, či sa zástupu „zombíkov“ máme obávať aj na Slovensku.

Droga s názvom tranq v podstate nie je žiadnou prevratnou novinkou. Ide o kombináciu lieku fentanyl a zvieracieho liečiva xylazín. 

Ľudia sú po nej „poskladaní“ v zvláštnych polohách, droga ich doslova paralyzuje tak, ako práve sú. 

To však zďaleka nie je najhoršie. Droga na koži totižto spôsobuje bolestivé rany, užívatelia neskôr doslova hnijú zaživa.

Tranq sa pravdepodobne rozšíril z Philadelphie, kde je situácia najhoršia. V súčasnosti už postihuje takmer celé územie USA.

Možno sa vám zdá, že ste o podobnej látke už počuli. Je to tak, tranq totižto sprievodnými účinkami pripomína ruskú pouličnú drogu krokodíl - lacnú náhradu heroínu, po ktorej ľuďom odpadávajú kusy mäsa priamo od kosti.

Prečítajte si tiež:

Čo to je

Ako je vyššie spomenuté, tranq sa skladá z dvoch látok. Prvou zložkou je fentanyl. 

Fentanyl je opiátový liek na silnú bolesť, ktorý sa na Slovensku predáva najmä vo forme náplastí. Len tak sa k nemu v lekárni však nedostanete, je viazaný na osobitné tlačivo so šikmým modrým pruhom.

Svojimi účinkami pri zneužívaní pripomína nelegálny heroín, no je od neho ďaleko silnejší. Zároveň je teda približne 100-krát účinnejší ako morfium, v porovnaní s ním však účinkuje kratšie.

Americkí díleri ho bežne primiešavajú do heroínu. Dôvodom je dostupnosť, účinnosť a nízka cena. Ide však o poriadne hlúpy nápad, ktorý má na svedomí množstvo úmrtí. 

Užívateľ totižto o prítomnosti fentanylu vo svojej droge bez testu nemôže vedieť. Užije preto svoju obvyklú dávku, ktorú by normálne zvládol. Ak však obsahuje fentanyl, končí sa to predávkovaním a často až smrťou.

Druhou zložkou tranqu je xylazín. Ide o zvierací liek, určený primárne pre kone a hovädzí dobytok. Spôsobuje sedatívne až anestetické účinky s uvoľnením svalov.

Narkomani xylazín najčastejšie získavajú krádežou zo špecializovaných veterinárnych kliník.

Prečítajte si tiež:

Opiáty na ústupe

Dvoch odborníkov z oblasti sveta drog sme sa opýtali, či sa máme obávať podobného scenára aj na Slovensku.

Prvým osloveným je expert na drogovú politiku, Jakub Popík. Ten konštatuje, že problém s tranqom je komplikovanejší, ako sa na prvý pohľad zdá.

„Obete tranqu sú ľudia, ktorí už predtým mali nejaké sociálne znevýhodnenie. Ľudia bez domova, alebo ľudia s psychickými problémami, dlžobami,“ hovorí na úvod Popík.

Ako ďalej hovorí, neverí tomu, že by sa k nám tranq dostal v takej miere, ako je to v Amerike. Na Slovensku však vníma veľký problém s nadpredpisovaním liekov.

Podľa Popíka chuť na nelegálne opiáty, medzi ktoré sa radí aj tranq, u ľudí stabilne klesá od 90. rokov. „Slovenská spoločnosť sa naučila na to, že heroín predstavuje pomer rizika, ktorý je v neprospech tej odmeny,“ uzatvára.

Prečítajte si tiež:

Ťažko predvídať

Druhým osloveným odborníkom je riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave a zároveň hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí, Ľubomír Okruhlica.

Ten na úvod hovorí, že tranq má vysokú silu vyvolať závislosť a je pri ňom veľké riziko predávkovania.

„Dúfajme, že to sem nedorazí. Fentanyl u nás je liek, o tom xylazíne tiež vieme, že je problém, ale nie v Európskej únii,“ hovorí Okruhlica. 

Podľa jeho slov bolo stretnutie, kde sa riešila drogová situácia v severnej Amerike. Názory expertov sú vraj také, že u nás je populácia viac chránená. Fentanyl je v Európe neporovnateľne prísnejšie kontrolovaný, ako je tomu v Spojených štátoch.

„Napriek tomu sa to nedá vylúčiť,“ uzatvára Okruhlica.

Súčasť iných drog

Ako sme už vyššie spomínali, americkí díleri s obľubou primiešavajú do heroínu fentanyl, čo môže byť pre užívateľa osudné.

Rovnaký scenár sa pravdepodobne zopakuje aj drogou tranq. Na sociálnej sieti Reddit, ktorá funguje ako fórum, už o téme ľudia aktívne diskutujú. 

Jeden z amerických používateľov píše, že si kúpil pervitín, ktorý zároveň aj otestoval. Zareagoval mu pozitívne na tranq. Ostatným odporúča, aby drogy aspoň vždy testovali, keď s nimi nedokážu úplne prestať.

Ďalší sa k nemu pridáva a ostatným zdôrazňuje, že existujú lokality, kde až 90 percent opiátov obsahuje zároveň aj tranq.

„Tranq spôsobuje otrasné vedľajšie efekty, omnoho horšie, ako ostatné opiáty,“ dodáva.

Všetci sa zhodujú na tom, že vždy treba pri sebe nosiť špeciálnu testovaciu sadu, vďaka ktorej sa v dávke odhalí prípadná prítomnosť inej látky.

Pozrite si archívnu reportáž o novej legálnej droge HHC-P.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.