Čoskoro sa bude predávať najvzácnejší československý dvojdukát. Jeho cena by mohla byť milión eur

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zlaté dukáty vždy priťahovali pozornosť, no teraz to bude čosi mimoriadne. Čoskoro sa bude predávať najvzácnejší československý dvojdukát. Vyrazili ho z rýdzeho zlata a jeho cena by mohla byť milión eur.

Je to naozaj poklad. V trezore čakal bez pohnutia 70 rokov. Slovo výnimočný je pre zlatý dvojdukát z prvej Československej republiky slabé pomenovanie.

Po dlhých desaťročiach sa dvojdukát vrátil na chvíľu do mincovne, kde ho na starom stroji vyrazili.

Ide o raziaci stroj, ktorý nemá ešte podávač mincí, ale ide o ručnú razbu. To však stále nie je všetko. Jedinečnosť dukátu dupľuje ešte aj čosi iné.

Prečítajte si tiež:

Splnený sen

Minca má aj zdokumentovaný rodokmeň, ktorý podľa archívov kremnickej mincovne siaha až ku Karolovi Hackenschmidovi, vysokopostavenému zamestnancovi československého ministerstva financií v Prahe.

Na jednej strane svätý Václav a na druhej čs. znak s rokom razby 1937. Už len držať dvojdukát v rukách je splnený zberateľský sen.  

Táto minca, vzhľadom na svoje spracovanie a zriedkavosť, určite predstavuje jednu z najväčších a jednu z najťažšie splniteľných zberateľských túžob.

„Už vyvolávacia cena 650-tisíc eur je rekord za akúkoľvek čs. mincu, pričom dvojdukát má potenciál prekonať hranicu milión, čo tu ešte tiež doposiaľ nebolo,“ hovorí spolumajiteľ aukčného domu Radoslav Chlapovič.

Vzácna minca z rýdzeho zlata zmení majiteľa na ostro sledovanej aukcii v Prahe o necelý mesiac.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.