Richard Sulík: Vyzývame strany, ktoré nemajú šancu byť v parlamente, aby odstúpili z politického boja

Richard Sulík v relácii Na telo.
Richard Sulík v relácii Na telo. Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

SaS vyzvala k odstúpeniu z volebného boja kandidujúce strany, ktoré sa pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti. Predseda SaS Richard Sulík upozornil na hrozbu prepadnutia množstva demokratických hlasov, ktoré môžu byť kľúčové pri zostavovaní vlády.

Ak by sa strany rozhodli z boja odstúpiť v prospech SaS, deklaroval pripravenosť rokovať s nimi po voľbách o obsahu vládneho programu či personálnych nomináciách. Vyhnúť sa chce vzniku vlády v zložení Smer-SD, Hlas-SD, Republika a SNS, ktorú označil za najhorší scenár pre Slovensko.

„Vyzývame strany, ktoré nemajú šancu byť v parlamente, aby odstúpili z politického boja, a aby podporili niektorú z demokratických strán," vyhlásil Sulík.

Prečítajte si tiež:

Hrozba pre Slovensko 

Nejde podľa neho o to, kto voľby vyhrá, ale o to, aby predseda Smeru-SD Robert Fico nedisponoval 76 poslancami.

Šéfa Smeru-SD označil za hrozbu pre Slovensko, preto podľa neho v žiadnom prípade nesmie zostaviť vládu.

Subjekty s preferenciami pod päť percent vyzval k zodpovednosti. Apeloval najmä na predstaviteľov strany Demokrati, aby odložili egá bokom. Sulík chce, aby neprepadol žiaden pravicový a demokratický hlas voličov.

V prepočte na počet poslancov v parlamente podľa Sulíka hrozí prepadnutie šiestich až ôsmich mandátov.

Dodal, že to zvyšuje riziko zostavenia vlády Smeru-SD, Hlasu-SD, Republiky a SNS, čím by sa podľa neho Slovensko stalo čiernou dierou Európy. Sulík zároveň poznamenal, že Hlas-SD nie je pre SaS želaným partnerom.

„Je to strana, ktorá chce silný štát, pričom silný štát vás akurát oberie o dane," uviedol. Podčiarkol, že zo spolupráce vie strany vylúčiť len kongres SaS, ktorý tak zatiaľ urobil pri Smere-SD, ĽSNS či SNS.

Od piatka 22. septembra odštartuje TV Markíza sériu predvolebných diskusií. Postupne v nich dostanú priestor zástupcovia všetkých kandidujúcich subjektov. V samotnú volebnú noc prinesieme mimoriadne volebné štúdio aj exkluzívny exitpoll:

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voľby 2023

Dôležité udalosti