Slovenské vysoké školy za najlepšími univerzitami ďaleko zaostávajú. Nepatria už ani medzi top 1000

Univerzita Komenského v Bratislave.
Budova Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Univerzita Komenského (UK), dlhodobo považovaná za najlepšiu slovenskú vysokú školu, čoraz viac zaostáva za najlepšími univerzitami v okolitých krajinách Slovenska. V rokoch 2016 - 2018 sa ešte umiestňovala medzi 601. a 800. miestom v rebríčkoch Times.

No dnes slovenské vysoké školy už nepatria ani medzi 1000 najlepších. Uviedla to analytická jednotka Úradu vlády SR - Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA) na sociálnej sieti.  

Prečítajte si tiež:

Naopak, naši susedia, s výnimkou Česka, zlepšujú svoje postavenie v týchto rebríčkoch. Maďarsko a Poľsko majú jednu univerzitu umiestnenú medzi 500 najlepšími, zatiaľ čo Rakúsko sa môže pochváliť až siedmimi.

Pozitívnou správou je nárast počtu slovenských vysokých škôl, ktoré spĺňajú kritériá pre rebríčky Times a QS, aj keď sa umiestňujú na nižších priečkach. Počet týchto škôl sa od roku 2015 zvýšil z nuly na sedem, čo podľa ISA naznačuje zlepšovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na Slovensku.

Prečítajte si tiež:

Ako priblížili, hoci má Slovensko menej univerzít v týchto rebríčkoch v porovnaní so susednými krajinami, je situácia pri pohľade na celkový počet vysokých škôl pozitívnejšia. Slovensko má voči Poľsku, Maďarsku aj Rakúsku viac škôl, ktoré sa dostali do týchto medzinárodných rebríčkov.

Podmienky na zaradenie do rebríčka Times zahŕňajú sedem kritérií, ako je počet publikácií, poskytovanie všetkých stupňov vysokoškolského štúdia a medzinárodná akademická spolupráca. „Slovenské univerzity najvýraznejšie zaostávajú najmä v počte citácií, v kvalite výskumu a v skupine indikátorov 'výučba' a 'spolupráca so zahraničím',“ dodali.

Projekt pešieho autobusu ako súčasť európskeho týždňa mobility. Vyskúšali ho vo Vrábloch: 

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti