Cievy starnú rýchlejšie ako my. Lekárka vysvetlila, ako tento proces zvrátiť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Cievy sú integrálnou súčasťou obehové systému a pre naše zdravie sú nevyhnutne dôležité. V dôsledku nevhodnej životosprávy však „tvrdnú“ a starnú. Často sa dokonca stáva, že vek ciev je vyšší ako biologický vek človeka.

Primárka ambulantného oddelenia Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Ivana Šoóšová vysvetlila, ako sa dá starnutie ciev zvrátiť a čo ho spôsobuje.

Cievy sú základom celého organizmu. V prípade starnutia hovoríme najmä o tepnách, ktoré privádzajú do orgánov krv, čiže aj kyslík a živiny.

Prečítajte si tiež:

Životospráva

Cievy starnú prirodzene od narodenia. To, či však starnú rýchlejšie ako my, môžeme ovplyvniť predovšetkým životosprávou. „To zahŕňa správnu stravu, pohyb, dostatok spánku a pridružené diagnózy, ako sú vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, cukrovka a obezita,“ vysvetľuje lekárka.

Starnutie ciev sa laicky nazýva aj ako tvrdnutie alebo kôrnatenie. Je to proces ukladania nánosov tuku, vápnika a ďalších imunitných zápalových procesov vo vnútornej výstelke ciev.

Deje sa to prirodzene, no sú faktory, ktoré tento proces urýchľujú a podporujú. Okrem nevhodnej životosprávy je to napríklad aj fajčenie či stres.

Stav našich ciev určí bezbolestné a rýchle vyšetrenie. Mali by sme spozornieť aj vtedy, ak si opakovane nameriame vysoký krvný tlak.

„Každý dospelý človek by mal vedieť, akú má hladinu cholesterolu a krvný tlak,“ dodáva Šoóšová.

Pozrite si aj druhý vstup, v ktorom lekárka popísala, ako vyzerá proces starnutia ciev: 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti