Posuňte sa na nový level v práci. Bez jazykových znalostí to však nepôjde

Posuňte sa na nový level v práci. Bez jazykových znalostí to však nepôjde

Leto je za nami a s príchodom do práce sa vraciame späť aj k svojim rutinám a pravidelným návykom. Zdá sa vám, že ste cez leto akosi zanedbali cudzí jazyk aj napriek dovolenkovým príležitostiam? Nevadí, aj mozgu sa zíde letný relax a teraz už späť k pravidelnému učeniu sa. Nezaspite na vavrínoch, jazykové znalosti sú základ kariérneho postupu.

Snáď už nemusíme vysvetľovať, že život bez poriadnej znalosti aspoň jedného cudzieho jazyka je dnes zložitý. Dokonca už ani samotná angličtina nemusí priniesť úspech v práci, pretože konkurencia je obrovská. Začnite sa učiť aj druhý, či tretí cudzí jazyk, ktorý využijete pri žiadosti o povýšenie, alebo na pohovoroch v novej práci. Vedieť angličtinu a k tomu ešte nemčinu, alebo francúzštinu či španielčinu, vám otvorí celkom nové možnosti na trhu práce. 

Samouk, alebo jazyková škola?

Hoci sú dnes možnosti, ako sa naučiť cudzí jazyk, veľmi bohaté, radíme sa zamyslieť nad spôsobom učenia. Pre ľudí sú napríklad veľkým lákadlom rôzne jazykové aplikácie v mobile, ktoré sľubujú rýchlu výučbu jazyka bez námahy. Netvrdíme, že sú zlé, práve naopak. Nemali by ste však očakávať, že vám jazyk sám naskáče do hlavy. Pre kvalitnú výučbu je predsa len potrebné spraviť viac. Ak s jazykom začínate od nuly, tak to platí stonásobne.

Preto majú akreditované jazykové školy predsa len pár výhod. Zvyčajne zamestnávajú kvalifikovaných učiteľov, ktorí majú odborné znalosti a skúsenosti s výučbou jazyka. Títo učitelia vám môžu poskytnúť štruktúrovaný vzdelávací program, ktorý pokrýva všetky aspekty jazyka, vrátane gramatiky, slovníka, reči a písania. 

Fyzická účasť na jazykovom kurze vytvára pravidelný harmonogram štúdia, čo môže byť prospešné pre tých, ktorí potrebujú dodržiavať disciplínu a získať motiváciu. Lektori vám tiež môžu okamžite korigovať chyby vo vašej reči a písaní, dôležité pre vývoj presných jazykových zručností. Napríklad na bratislavskej jazykovej škole Volis Academy môžete každý jazyk študovať s “native” spíkrom, čiže rodeným cudzojazyčným lektorom. Počuť, ako znie daný jazyk v originále, je na nezaplatenie, pretože automaticky pochytíte aj správny akcent.

Pri učení sa samostatne bez dozoru sa môže stať, že budete opakovať stále tie isté chyby dokola a nebudete mať dostatočnú konverzáciu. Práve tá je mimoriadne dôležitá popri slovníku a gramatike. Naopak, kolektív v triede je priama príležitosť komunikovať s učiteľom a spolužiakmi v cudzom jazyku. Toto prostredie môže pomôcť zlepšiť vaše konverzačné schopnosti a zdokonaliť výslovnosť. 

Ale pozor, samozrejme je tu aj možnosť študovať individuálne, ak máte v sebe neprekonateľnú hanblivosť a chcete byť s lektorom zoči-voči. Takéto individuálne kurzy sú bežne dostupné aj v jazykovej škole Volis Academy. Ak ste zaneprázdnení, alebo bývate ďaleko od Bratislavy, môžete kurz angličtiny absolvovať aj online, rovnako to platí aj pre ďalšie jazyky. 

Nezabúdajte, že ďalšou z výhod sú certifikáty. Jazykové školy môžu pripraviť svojich študentov na medzinárodné jazykové skúšky a certifikáty, ktoré sú uznávané vo svete práce a štúdia. Toto vám žiadna aplikácia, ani kniha pre samoukov neposkytne.

Avšak je rozumné zladiť obe možnosti - ako samouk, aj študent v jazykovej škole. Učiť sa s profesionálnymi lektormi a doma si dopriať film v originálnom znení, desať minút denne tráviť s jazykovou aplikáciou, alebo si prečítať cudzojazyčnú knihu je ideálny spôsob výučby jazyka. Dôležité je to, aby ste s ním prichádzali do kontaktu každý deň, a aby vás výučba najmä bavila.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PR článok

Dôležité udalosti