Matovič tvrdí, že Haščák mal inštruovať Sulíka, zverejnil ich údajnú komunikáciu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Igor Matovič na tlačovej besede, ktorá sa konala v nedeľu v popoludňajších hodinách, informoval, že má k dispozícii úryvok súkromnej konverzáciu medzi predsedom strany SaS Richardom Sulíkom a finančníkom, jedného z podnikateľských partnerov skupiny Penta Jaroslavom Haščákom.

Malo ísť o komunikáciu z roku 2020 o dofinancovaní zdravotných poisťovní. Matovič vyhlásil, že SaS slúžila „mafii“.

Sulík mal na základe komunikácie konať v prospech Haščáka. Líder hnutia OĽANO však v rukách nemá iný dôkaz, ktorý by to potvrdzoval. Potvrdená nie je ani pravosť zverejnenej textovej komunikácie. Predseda SaS zatiaľ nereagoval.

Prečítajte si tiež:

Haščák mal podľa zverejnenej komunikácie písať na prelome septembra a októbra 2020 vtedajšiemu vicepremiérovi Sulíkovi o tom, že považuje návrh na spôsob dofinancovania za hlúpy a nepremyslený, následne ho mal Sulík žiadať o argumenty, ktoré by mohol predniesť na rokovaní vlády. Informuje TASR. 

Argumentáciu mal žiadať zaslať aj jeho straníckej kolegyni, poslankyni Jane Bittó Cigánikovej, aby ju mohla mať na zasadnutí koaličnej rady.

Podľa prepisu potom Sulík žiadal pre ňu väčší priestor "vrátane milého PR". Za žiadosťou o PR vidí Matovič články o poslankyni v médiách, ktoré vlastní finančná skupina Penta. 

Matovič pripomenul, že vláda v tom čase riešila návrh na dofinancovanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne, s čím Sulík nesúhlasil.

Sulík a Bittó Cigániková podľa neho vyvíjali tlak v koalícii, aby sa peniaze rozdelili a časť tak šla aj do súkromných zdravotných poisťovní vrátane poisťovne Dôvera, ktorá spadá pod Pentu.

Dodal, že SaS tiež tlačila na odchod Mareka Krajčího z postu ministra zdravotníctva.

Prečítajte si tiež:

"Právo Richarda Sulíka na ochranu jeho súkromnej komunikácie s Haščákom považujem za slabšie ako verejný záujem," povedal Matovič k tomu, prečo sa rozhodol zverejniť komunikáciu, ktorú získal.

Dodal, že celá záloha komunikácie Sulíka mu bola ponúknutá za milión eur, no nič nezaplatil, iba si vyžiadal kópiu state o komunikácii s Haščákom.

Všeobecná zdravotná poisťovňa bola nakoniec dofinancovaná sumou 100 miliónov eur a spomínané súkromné zdravotné poisťovne, ale aj analytici tento krok zhodnotili kriticky. Ministerstvo zdravotníctva SR pôvodne navrhovalo dofinancovanie vo výške 300 miliónov eur.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.