Únik moču trápi tisíce Slovákov. Včasnou prevenciou sa tomu dá predchádzať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Problém, o ktorom sa nehovorí. Inkontinencia trápi približne 500-tisíc Slovákov. Únik moču týmto pacientom komplikuje život v rôznych oblastiach, no teraz sa k tomu pridružil aj nedostatok hygienických pomôcok. Existuje pritom efektívna prevencia.

Nedobrovoľným únikom moču trpí približne 25 percent dospelých žien a 10 percent mužov. Jedného dňa nás to však dobehne takmer všetkých. V 80-tke totiž s týmito problémami bojuje každý druhý človek.

Prečítajte si tiež:

​„Trpia tým aj mladí ľudia. My sme pred časom robili výskum, kde sme zistili, že športovkyne, najmä vrcholové, trpia až do 10-tich percent prípadov. V tehotenstve, samozrejme, bývajú najmä pri vaginálnych pôrodoch tieto zmeny, ktoré sú, našťastie, vo väčšine prípadov dočasné,“ uviedol Ján Švihra, urológ Univerzitnej nemocnice v Martine.

Napriek tomu, že únik moču sa týka najmä tých najzraniteľnejších skupín, dostupnosť zdravotníckych pomôcok sa znížila. Inflácia totiž tlačí ceny nahor.

Keďže limity, v ktorých poisťovňa pomôcky prepláca, sa stále nezmenili, pacient dostane na mesiac menej pomôcok ako bol zvyknutý. Odborníci hovoria o 10-percentnom poklese.

Prečítajte si tiež:

​„Pokiaľ nie sú schopný finančne utiahnuť tento nárast, sú nútený predĺžiť používanie inkontinenčnej pomôcky na dlhšiu dobu, prípadne používajú pomôcku, ktorá už použitá bola,“ povedala Adriana Pobehová, predsedníčka OZ InkoFórum.

To však pacientovi môže privodiť aj ďalšie ťažkosti – kožné problémy, infekcie močových ciest a zabrať dostane aj psychika. Týmto komplikáciám sa však včasnou prevenciou dá predchádzať.

„Dokázali sme, že pokles hmotnosti o 20 percent znižuje o 50 percent únik moču. Ďalšie situácie sú napríklad nesprávny štýl života. Zrušiť nadmernú fyzickú záťaž, pretože veľká záťaž spôsobuje poškodzovanie svalov panvového dna,“ popisuje Švihra. 

Existujú aj cviky, ktoré nám, naopak, tieto svaly posilnia. Boli sme si ich teda skúsiť. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti