Boli proti komunistom, teraz šíria propagandu z Kremľa: Kto sú Noční vlci z východu?

Na snímke Noční vlci na motorkách prichádzajú na Slavín
Na snímke Noční vlci na motorkách prichádzajú na Slavín Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Otvorene sa stavajú proti liberálnym hodnotám, taktiež verbujú ľudí, ktorí nesúhlasia s NATO.

Motorkári z ruského gangu Noční vlci, známy blízkym vzťahom s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, si vytvorili základňu na Slovensku. Informovalo o tom aj ruské veľvyslanectvo v Bratislave. 

Slovenské úrady proti klubu zakročiť zatiaľ neplánujú, hoci ministerstvo zahraničia vyjadrilo znepokojenie nad snahami klubu usadiť sa v krajine.

Pôvodne ruský motorkársky gang je totiž otvorene podporovaný Kremľom, podľa bezpečnostných analytikov taktiež verbuje bojovníkov pre proruských separatistov na východe Ukrajiny.

Zdroj: TASR

Prejazdy štátmi Európy

Motorkársky gang vznikol koncom 80. rokov v Rusku ako protest proti komunistickej vláde. Po zmene režimu sa však s vládnymi špičkam začali postupne zbližovať. Najvýraznejšie sa to prejavilo počas éry Vladimíra Putina, ktorý je najmocnejším mužom Ruska už takmer dve desaťročia.

Vodca gangu Alexander Zaldostanov, ktorý sa netají obdivom k sovietskemu diktátorovi Josifovi Vissarionovičovi Stalinovi, sa často necháva fotografovať s Putinom, od ktorého dostal aj viacero štátnych vyznamenaní. Nedávno mu dokonca navrhol, abysa jeho Noční vlci stali súčasťou ruskej armády ako polooficiálne milície.

Zdroj: TASR/AP/Alexei Druzhinin

Motorkári každoročne organizujú prejazdy európskymi štátmi vrátane Slovenska pri príležitosti výročia druhej svetovej vojny. Keď sa v roku 2015 vybrali motorkári z Moskvy do Berlína, viaceré krajiny im bránili v prejazde. Poľsko to označilo za provokáciu.

Do vybraných štátov Európskej únie, Kanady a USA majú Noční vlci vstup zakázaný za ich podporu ruskej anexie Krymu a proruského povstania na východe Ukrajiny.

Ich členov je viac ako päťtisíc a majú pobočky vo viacerých európskych krajinách vrátane Srbska, Rumunska, Macedónska či Bulharska. Centrálu však majú v Moskve.

V štátoch organizujú aj akési bojové kurzy alebo kurzy sebaobrany. Robia aj koncerty pre deti a vzdelávacie kurzy, ktoré financuje ruská vláda. Dostávajú na to granty z Kremľa. Otvorene sa stavajú proti liberálnym hodnotám, taktiež verbujú ľudí, ktorí nesúhlasia s NATO.

Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Areál, kde sa vlci usadili

Teraz sa s týmto motorkárskym gangom spája aj Slovensko. Noční vlci sa totiž usadili aj v dedine pri Trnave Dolná Krupá. Práve tam sa nachádza areál s bojovými krycími farbami, v ktorom sa mal motorkársky gang usadiť.

Jozef Hambálek, motorkár a kamarát exministra Roberta Kaliňáka, pred dvoma rokmi kúpil areál bývalej inseminačnej stanice pre ošípané v spomínanej obci. Nechal teda prebudovať bývalé priestory družstva na oplotený areál, kde má oficiálne vzniknúť múzeum vojenskej techniky - Patriot Park, ktorý pod rovnakým názvom funguje aj v Rusku.

Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Internetom sa začali šíriť letecké zábery, ktoré odhalili, že za dvojmetrovým plotom lemovaným žiletkovým ostnatým drôtom sa nachádza doslova vojenská základňa. S tankami, bojovými vozidlami pechoty, tankodromom, aj priestorom pripomínajúcim strelnicu.

Okrem Nočných vlkov areál prichýlil na cvičenie aj členov polovojenskej jednotky Slovenskí branci. V máji zverejnili na facebooku fotky, pri ktorých sa hrdia, že už majú aj motorizovaný prápor. Je to podľa nich "demonštrácia aj toho, že to s obranou vlasti a výcvikom myslia vážne".

Zdroj: TASR

Rezort obrany v pondelok uviedol, že minister Peter Gajdoš podáva podnet vo veci Slovenských brancov. Generálna prokuratúra ale najnovšie uviedla, že tento podnet stále nedostali.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách:

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Noční vlci

Dôležité udalosti