Matovič dosiahol svoje. Sulíkovi reálne hrozí vypadnutie z parlamentu (+ vývoj preferencií)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Igor Matovič dosiahol svoje. Po zverejnení komunikácie s Jaroslavom Haščákom Richardovi Sulíkovi reálne hrozí vypadnutie z parlamentu. Podľa odborníkov každá takáto správa totiž nepomôže strane, ktorá sa v prieskumoch pohybuje na hranici zvoliteľnosti.

Do koalície vstupovali ako najbližší spojenci. To sa však zmenilo po niekoľkých mesiacoch a aj vďaka ich sporom sa vláda, ktorá disponovala ústavnou väčšinou, napokon rozpadla. Teraz boj Igora Matoviča s Richardom Sulíkom vrcholí.

Prečítajte si tiež:

​SaS sa môže ocitnúť v problémoch

Líder OĽANO len pár dní pred voľbami vytiahol údajnú komunikáciu šéfa SaS s Jaroslavom Haščákom, ktorá sa týkala zdravotníctva. Ani jeden z aktérov ju nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Podľa šéfa prieskumnej agentúry to môže SaS ublížiť.

„Nedá sa vylúčiť, že to môže odradiť určitú časť voličov, i keď na druhej strane I. Matovič má v elektoráte SaS veľmi nízku dôveru (v auguste 2023 len 6 %). To však neznamená, že nejaká časť voličov SaS nemôže túto informáciu vyhodnotiť kriticky a prehodnotiť svoje volebné rozhodnutie,“ uviedol riaditeľ agentúry FOCUS Martin Slosiarik.

Aj podľa politológa to môže s preferenciami strany zamávať.

„Áno, keďže SaS nemá vstup do parlamentu istý, táto informácia môže, ale aj nemusí zneistiť práve toho prelietavého voliča, ktorý uvažuje medzi SaS a napríklad Demokratmi,“ doplnil Radoslav Štefančík.

Pre SaS môže byť každý odliv voličov fatálny. Strana sa totiž pohybuje v zóne ohrozenia.

Spomínaná agentúra FOCUS jej vo svojom poslednom prieskume namerala 5,1-percentnú podporu. Agentúry IPSOS zhruba o percento viac. Agentúra AKO liberálom dlhodobo meria vyššie preferencie, a to na úrovni 7,4 percenta.

Z pohľadu trendov sa strana po dlhodobom páde v posledných mesiacoch zastabilizovala.

Prečítajte si tiež:

​OĽANO môže porásť

Ak by si časť súčasných podporovateľov SaS napokon rozmyslela svoju voľbu, určite by sa nepresunula k OĽANO. Svoje rozhodnutie by totiž smerovala k inej strane.

„V takom prípade si myslím, že ho skôr vyhodnotí v prospech PS než OLANO,“ podotkol Slosiarik.

Igor Matovič predsa len môže na tejto kauze získať, čo sa koalícii náramne hodí. Pre vstup do parlamentu totiž potrebuje získať aspoň sedem percent. A v prieskumoch sa pohybuje práve okolo tejto hranice.

„Môže to prilákať voličov OLANO od nerozhodnutých, resp. váhajúcich, ktorí predtým OĽANO volili a zväzovali ho ako jednu zo svojich možností,“ myslí si Slosiarik.

„Igorovi Matovičovi to môže pomôcť viac. Programom nezaujal, takže zaujme aspoň svojimi atómovkami. Ale u neho to už tak býva, že je lepší herec ako politik,“ uzavrel Štefančík.

Voľby na Markíze

V samotný deň volieb, v sobotu 30. septembra, okrem večernej relácie, v ktorej divákom hneď po zatvorení volebných miestností odprezentujeme exkluzívny EXIT POLL agentúry Focus pre TV Markíza a následne výsledky volieb, pripravujeme aj mimoriadne spravodajské vysielanie.

Niekoľkokrát počas volebnej soboty odvysielame krátke Televízne noviny. V nich dostanú diváci základné informácie o priebehu volieb, prípadných problémoch, naživo sa spojíme s našimi redaktormi, ktorí budú celý deň monitorovať situáciu v teréne.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti