Fico na tlačovke sfúkol redaktorku France 24. „Nie sú hlúpe otázky, len hlúpe odpovede,“ reaguje dotknutá novinárka

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico na tlačovej konferencii z 21. septembra vynadal zahraničnej novinárke Magdalena Chodownik, ktorá pokrýva dianie pre francúzsku medzinárodnú televíziu France 24.

Fico sa s jeho ostrou odpoveďou pochválil na sociálnej sieti. Za štyri dni sa príspevok páčil viac ako 33-tisícom ľuďom.

Skúsená novinárka podotýka, že pracovne precestovala veľký kus sveta a nič podobné ešte nezažila. Pýtali sme sa jej, ako celý incident vníma.

Prečítajte si tiež:

Ostrá reakcia

„Celý svet sleduje nadchádzajúce voľby na Slovensku, a podľa mnohých sa vaše meno spája s korupciou. Chcela som vám dať priestor vyjadriť sa a povedať na to svoj názor,“ povedala počas novinárskych otázok Chodownik. Dodala, že sa meno Fica podľa mnohých spája aj s vraždou novinára Jána Kuciaka.

„Ja nechápem, ako je moje meno spojené s korupciou, tak by som bol rád, keby ste mi to vysvetlili. Ako som spojený s vraždou Jána Kuciaka? Prosím vás, nebudem odpovedať na úplne hlúpe otázky. Prepáčte, pani. Ukážte mi niekoho z mojich kolegov, kto je alebo bol spájaný s korupciou,“ odpovedal podráždene Fico.

Magdalena Chodownik podotkla, že ona ho z ničoho neobviňuje, len chce, aby reagoval na známe podozrenia. Fico opakovane odpovedať odmietol.

Prečítajte si tiež:

Nie sú hlúpe otázky, len odpovede

Novinárka Magdalena Chodownik hovorí, že si robila len svoju prácu, a tou je klásť otázky.

„Šetrne som Robertovi Ficovi chcela dať priestor, aby sa vyjadril k obvineniam, ktoré o ňom počúvame. Opýtala som sa ho na korupciu a tiež na vraždu novinára Jána Kuciaka, keďže mnohí hovoria, že s nimi je akosi prepojený,“ vysvetľuje Chodownik.

„On sa však veľmi nahneval a moju otázku označil za hlúpu. No z toho, čo viem ja z môjho štúdia, hlúpe otázky neexistujú. Sú len hlúpe odpovede,“ hovorí novinárka.

Podotýka, že ona sama netvrdila, že je Fico z niečoho vinný alebo skorumpovaný. „Povedala som, že toto počúvame a chcela som vedieť jeho stanovisko. Bola to otvorená otázka a on mal príležitosť povedať mi, že s tým nemá nič spoločné,“ vysvetľuje novinárka.

„On sa však rozhodol, že na mňa bude len kričať. Chcel ma zastrašiť, čo by som vnímala ako bizarné v prípade politickej elity ktorejkoľvek krajiny. Príde mi to drzé a nie som na to zvyknutá,“ hovorí Chodownik.

Vysvetľuje, že precestovala celý svet a v rámci svojej práce strávila v zahraničí 14 rokov. Spravodajstvu sa venovala v Iráne, Afganistane, Indii, v Ázii, Európe aj Spojených štátoch. Nič podobné nezažila. 

Prečítajte si tiež:

Chcela, aby sa sám obránil

Vnímala ako fér dať Ficovi priestor, aby sa mohol obrániť, zvlášť, keď takéto podozrenia existujú.

„Že na mňa začne kričať bolo posledné, čo som čakala. Bola som prekvapená. Ak chce byť lídrom tejto krajiny, musí čeliť aj zložitým otázkam. Mojim cieľom nebolo ho z čohokoľvek obviniť, chcela som len vedieť, čo si o tom myslí on,“ opisuje novinárka.

Líder Smeru chcel, aby mu ona sama vysvetlila, ako je prepojený s korupciou či vraždou novinára.

„Naozaj nebolo na mne, aby som to vysvetľovala, ale na ňom ako politikovi. Teraz vyzerá tak, že mi neodpovedal, snažil sa tomu vyhnúť, nahneval sa. Nuž, nevyzerá to dobre,“ konštatuje Magdalena Chodownik.

Za predstaviteľmi Smeru išla aj deň po tlačovom brífingu, v piatok. Chcela im vysvetliť svoj zámer, ktorým nebol útok na predsedu strany. Neprijali ju však a rozprávať sa s ňou odmietli.

Prečítajte si tiež:

Slovenské voľby nie sú dôležité len pre Slovensko

Magdalena Chodownik sídli vo Varšave a je novinárkou pre France 24. Na Slovensko prišla, aby pokryla parlamentné voľby a spracovala niekoľko politicko-sociálnych tém ešte pred nimi.

„Ide o dôležité voľby pre celý región, nie len pre obyvateľov Slovenska. V regióne vidíme určité trendy, týka sa to Poľska a aktuálne aj Slovenska, ako aj Maďarska a Bulharska,“ hovorí novinárka.

Podľa jej názoru je veľmi dôležité sústrediť sa na národnú politiku v regióne, aby sme porozumeli, kam región smeruje.

„Nikto z nás nežije na opustenom ostrove, a preto je dôležité, aby sme sledovali dianie v susedných krajinách. Špeciálne v súvislosti s vojnou na Ukrajine a v súvislosti s Európskou úniou, NATO, našou bezpečnosťou v regióne. Myslím si, že slovenské voľby sú dôležité pre všetkých z nás, nielen pre Slovensko,“ hovorí.

Slovensko podľa jej slov nie je veľmi dobre medzinárodne pokryté v médiách. Preto sa rozhodli prísť a porozumieť, koho chcú Slováci voliť, kým sú a akú majú mentalitu, opisuje.

„Rozprávame sa s ľuďmi, či už na záznam alebo mimo neho a pripravujeme výstupy, aby sme predstavili túto krajinu a obyvateľov našim čitateľom,“ hovorí Chodownik.

France 24 má anglickú, francúzsku, španielsku a arabskú verziu. Ich správy sa tak dostávajú k širokému obecenstvu.

TV Markíza odštartovala predvolebné debaty, posledná sa uskutoční dnes o 20:45. Relácie vysielame naživo aj na spravodajskom portáli TVNOVINY.sk a ich záznamy sú následne k dispozícii vo videoarchíve, na Voyo a na oficiálnom YouTube kanáli TV Markíza. V samotnú volebnú noc prinesieme mimoriadne volebné štúdio aj exkluzívny exitpoll.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voľby 2023

Dôležité udalosti