Pre chyby úradníkov takmer prišli o právo voliť. Čo robiť v prípade, že vám nedoručili hlasovací preukaz?

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Stratili im voličské preukazy. Séria úradníckych omylov a zlyhaní ich takmer pripravila o ústavou garantované volebné právo. Zamotaný príbeh dostal dvoch voličov do patovej situácie doslova pár dní pred sobotňajšími voľbami.

Vladimír a Bohuš si chcú uplatniť svoje volebné právo. Trvalý pobyt majú v Šamoríne, no dlhodobo sa zdržiavajú o 200 kilometrov ďalej, konkrétne v Selešťanoch na juhu stredného Slovenska. Keďže vedeli, že počas parlamentných volieb nebudú doma, rozhodli sa vybaviť si voličské preukazy.

O ich vydanie požiadali príslušný mestský úrad, kam poslali e-mail s potrebnými údajmi. Z úradu sa im ozvali s tým, že preukazy odoslali na uvedenú adresu.

Prečítajte si tiež:

Preukazy si vraj prevzali

Keď preukazy nechodili, napísali na mestský úrad opäť. Odpoveď ich prekvapila. Preukazy totiž zaslali na adresu trvalého pobytu. Vážnejšie však bolo to, že sa dozvedeli, že svoje voličské preukazy si vraj prevzali.

„Preukazy sa vždy odosielajú doručenkou do vlastných rúk, tak to káže zákon, a tak sme to aj urobili. Nám sa návratky vrátili ako potvrdené, že ich prevzali,“ vysvetľuje Ildikó Rušnáková, vedúca organizačno-správneho odboru na mestskom úrade v Šamoríne.

Vladimír tak požiadal mestský úrad, aby im zaslali preskenované doručenky. „Podpisy boli sfalšované,“ hovorí.

Byt, kde majú muži trvalý pobyt, je v prenájme. „Viackrát sme nájomníkov kontaktovali, či náhodou neprebrali túto zásielku,“ tvrdí Bohuš. No hlasovacie lístky akoby nikto neprevzal.

Bohuš a Vladimír sa tak obrátili na Slovenskú poštu a prostredníctvom zákazníckeho servisu žiadali o prešetrenie celej udalosti. Z neho vyplynulo, že chyba nastala na strane poštovej doručovateľky.

„Odpoveď je pre nás dosť neadekvátna vzhľadom na to, čo tým spôsobili,“ konštatuje Bohuš. „Nám ide prioritne o to, že podľa Ústavy Slovenskej republiky mám právo ísť voliť a týmto mi to bolo znemožnené,“ dodáva Vladimír.

Prvú časť reportáže o zamotanom príbehu dvoch voličov si môžete pozrieť hore vo videu. To, ako celý prípad napokon dopadol, sa dozviete v druhej časti, ktorú nájdete na konci tohto článku.

Každý môže dostať len jeden preukaz

Ak požiadate o hlasovací preukaz, ste automaticky vyškrtnutí zo zoznamu voličov a voliť už môžete iba s preukazom. Každý pritom môže dostať iba jeden. Zákon duplikát neumožňuje.

Je to z dôvodu ochrany dôvery vo výsledok volieb. Každý volič má totiž právo na jeden hlas. „Ak by bolo voličovi umožnené na základe straty vyžiadať si nový hlasovací preukaz, domnievam sa, že takýchto stratených preukazov by nám pribúdalo,“ myslí si Eva Chmelová, riaditeľka odboru volieb na ministerstve vnútra.

Ildikó Rušnáková z mestského úradu v Šamoríne sa obrátila na okresný úrad v Dunajskej Strede s otázkou, ako má postupovať v prípade Vladimíra a Bohuša. Odpoveď bola jednoznačná, duplikát im nevydajú.

Prečítajte si tiež:

Čo v tomto prípade robiť?

Aké má štát mechanizmy na to, aby voličom, ktorí neprišli o hlasovacie preukazy vlastnou vinou, zabezpečil ich ústavné právo voliť?

Volič je zodpovedný za hlasovací preukaz až od momentu, keď si ho preberie, vysvetlila Eva Chmelová. V tomto prípade však voliči preukazy neprevzali.

Slovenská pošta považovala tieto zásielky za nedodané. To aj oznámila voličom v písomnej odpovedi a tento dokument mohli využiť pri vybavovaní si nových preukazov.

Prípad, ktorý sa začal sériou úradníckych zlyhaní, má teda napokon šťastný koniec. Volebné právo dvoch mužov sa podarilo zachrániť vďaka odpovedi pošty.

V prípade, že sa volič dostaví na príslušný úrad s potvrdením toho, že zásielka s preukazom nebola doručená a čestným vyhlásením, že si ju neprevzal, úrad je povinný mu preukaz vydať.

Vladimírovi a Bohušovi napokon dorazili hlasovacie preukazy na správnu adresu. Pozrite si druhú časť reportáže:

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti