Rozsiahle pátranie vo Vysokých Tatrách. Záchranárom stihol povedať, že má zlomenú nohu a telefón sa mu vypol

Rozsiahle pátranie vo Vysokých Tatrách. Záchranárom stihol povedať, že má zlomenú nohu a telefón sa mu vypol

V sobotu ráno (23. 9.) vyrazil sám na Ľadový štít vo Vysokých Tatrách. Presnú trasu, ktorou sa mal vydať, neuviedol.

Pátra sa po 50-ročnom Poliakovi, s ktorým sa naposledy skontaktovali v sobotu večer okolo 21.00 h. Mal zlomenú nohu a nevedel, kde je. Ďalej pokračovať nedokázal.

„S mužom sa podarilo záchranárom ešte vo večerných hodinách skontaktovať, potvrdil úraz, no nebol schopný uviesť svoju presnú polohu, ani nepotvrdil zaslaný lokalizačný link,“ informuje Horská záchranná služba. Jeho telefón bol neskôr už nedostupný. 

Prečítajte si tiež:

Rozsiahla pátracia akcia 

Ešte v sobotu v noci sa rozbehla pátracia akcia. Do terénu odišlo 13 horských záchranárov s jedným služobným psom. V zlom počasí a silnom vetre pátrali do skorého rána v juhovýchodnej stene štítu smerom ku Spišským plesám a Téryho chate.

V nedeľu ráno skupinu vystriedali ďalší záchranári. Päť horských záchranárov, štyria kynológovia so služobnými psami a dvaja záchranári zo Strediska lavínovej prevencie a Slovenského raja, ktorí do terénu vyniesli aj pátrací dron.

S ním preleteli oblasť Sedielka, Malého Ľadového štítu aj Baranieho sedla, no bezúspešne.

O súčinnosť požiadali aj pilotov vrtuľníkov. Počasie sa však zhoršovalo. Pršalo a viditeľnosť bola nízka, leteckú techniku do pátracej akcie preto napokon nasadiť nemohli.

Záchranári prešli pozemne v nepriaznivých podmienkach, spojených so zlou dohľadnosťou a takmer nulovou viditeľnosťou, oblasť Malého Ľadového štítu, Sedielka, hrebeň medzi Ľadovým a Snehovým štítom až po Baranie rohy. 

O lokalizáciu telefónu požiadali policajný zbor.

„Keďže sa presne nevedelo, kam muž v noci za tmy zišiel, zo severnej strany prišli na pomoc slovenským kolegom aj záchranári TOPR-u, ktorí smerovali do Čiernej Javorovej doliny. Tu sa pokúsili o lokalizovanie nezvestného za pomoci dvoch dronov. Pátracia akcia bola aj v tento deň na oboch stranách neúspešná,“ informujú horskí záchranári.

Pátracia akcia pokračuje v pondelok. Počasie aj dohľadnosť má byť podstatne lepšia.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti