Skladoval rádioaktívny materiál aj výbušniny. Obvinený muž tvrdí, že nevie, odkiaľ odpad pochádza

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Stala sa z toho najväčšia akcia v histórii existencie enviropolície. Množstvo a zloženie nebezpečného odpadu v Nedožeroch-Brezanoch znepokojilo policajtov aj armádu. Podnikateľ, ktorý ho skladoval, je vo väzbe, no zistiť, odkiaľ ho mal, bude vraj zložité.

Areál bývalého poľnohospodárskeho družstva už týždeň strážia policajti. „Ide asi o najrozsiahlejší prípad, ktorý sme zatiaľ vyšetrovali, predovšetkým z pohľadu nálezov tých nebezpečných materiálov,“ tvrdí Mário Kern, riaditeľ enviropolície.

Dva roky zbierali dôkazy, aby mohli vojsť do objektu. To, čo tam objavili, ich však aj tak prekvapilo. „Absolútne sme nemali vedomosť o tom, že by tam mohli byť rádioaktívne materiály alebo nejaké prekurzory výbušnín či látky, ktoré sú toxické a výbušné,“ pokračuje Kern.

Na skládke identifikovali 68 fliaš s rádioaktívnym materiálom neznámeho pôvodu. Výbušniny zasa likvidovali v poli za obcou.

Prečítajte si tiež:

Muž, ktorý je podľa polície za odpad zodpovedný, mal na jeho likvidáciu povolenie, no evidentne ho roky iba zbieral. „Nie je mi známe, že by sa tam našla akákoľvek výbušnina,“ bráni sa obvinený Ondrej Lazoň.

Riaditeľ enviropolície tvrdí, že bolo povinnosťou skontrolovať odpad pri preberaní takéhoto odpadu. „Takže táto obrana je z nášho pohľadu irelevantná,“ konštatoval.

Od koho obvinený podnikateľ rádioaktívny odpad či výbušniny prebral, sa zatiaľ nevie. Doklady nemá a zistiť to bude zložité.

V objekte sa však stále nachádzajú stovky nádob s nebezpečným odpadom. Otázne teraz bude, kto to odprace.

„V súčasnosti je už možné zabezpečiť zhodnotenie, respektíve zneškodnenie odpadu. Okresný úrad Prievidza začne bezodkladne konanie o určenie zodpovednej osoby,“ informoval hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti