Prokurátor podal obžalobu na exprezidenta polície Kovaříka za zmarenie zásahu Santusovej

Prokurátor podal obžalobu na exprezidenta polície Kovaříka za zmarenie zásahu Santusovej
Peter Kovařík. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Bratislavská krajská prokuratúra podala v pondelok (25. 9.) obžalobu na bývalého prezidenta polície Petra Kovaříka. 

„Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava podal Mestskému súdu Bratislava I obžalobu na obvineného P. K. pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti,“ uviedol prokurátor a hovorca bratislavskej prokuratúry Patrik Hujsa.

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby navrhol podať obžalobu na bývalého policajného prezidenta po skončení vyšetrovania ešte v júli. 

Prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave vtedy uviedol, že sa najskôr oboznámi so spisom a návrhom vyšetrovateľa, a potom rozhodne o ďalšom postupe.

Prečítajte si tiež:

Vojna v polícii

Prípad súvisí s takzvanou vojnou v polícii. Kovařík mal zmariť zásah inšpekčného tímu Oblúk pod vedením Diany Santusovej. 

Policajti z inšpekcie sa snažili v lete 2021 zadržať trojicu svedkov, ktorí vypovedali v kauzách vyšetrovaných NAKA. Išlo o Petra Petrova, Mateja Zemana a Csabu Dömötöra.

Bývalý policajný prezident bol obvinený ešte v auguste 2021. Hneď v septembri sa v súvislosti s obvinením vzdal funkcie šéfa polície. Napriek tomu obvinenia od začiatku odmietal. Tvrdil, že vyšetrovanie sprevádzali nezákonnosti.

Ako uviedol Kovařík, akcia sa mala spustiť preto, že príslušníci tímu Oblúk sa dozvedeli to, že NAKA chce začať trestné stíhanie pre zneužitie právomoci členmi tímu. Konkrétne za to, za čo bolo vznesené obvinenie príslušníkom NAKA Jánovi Čurillovi či Pavlovi Ďurkovi a iným.

Exprezident policajtov preto vtedy tvrdil, že akciu Santusovej prerušil pre nezákonnosť postupov. 

Diana Santusová zas tvrdila, že všetko potrebné mala, a tak nebol dôvod na prerušenie zásahu. Vysvetlenia listom adresovala aj niektorým politikom. Stopka pre ňu prišla takmer okamžite.

NAKA udrela na takáčovcov. V rámci akcie Crassus zadržali viacero osôb: 

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti