Veľké porovnanie cien tovarov a služieb v EÚ: Ako je na tom Slovensko?

Ilustračná snímka.
Zdroj: Dmitry Kalinovsky/shutterstock.com

Väčšina krajín únie však v porovnaní s nami žije v dražobe.

Slovensko je lacná krajina. Záleží však na tom, s kým sa porovnávame. Pokiaľ ide o našich susedov z V4, tak platí presný opak. Potraviny, oblečenie, bývanie či služby sú u nás drahšie. Väčšina krajín únie však v porovnaní s nami žije v dražobe.

Hovorí sa, že potraviny v Rakúsku sú nielen kvalitnejšie, ale aj lacnejšie.

„Zhruba 90 % tovarov, ktoré sme testovali, mali cenu v zahraničí, tam, kde tá kvalita bola vyššia, oveľa nižšiu ako na Slovensku, teda rozdiel cenový stredná, východná Európa verzus západná Európa bola v náš neprospech, to znamená mali sme nižšiu kvalitu a vyššie ceny," uviedol Milan Lapšanský, gen. riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu.

Štatistici však tvrdia presný opak, čo naši politici, úradníci či bežní ľudia. Podľa najnovších údajov sú v Rakúsku potraviny drahšie takmer o 40 percent. Lacnejšie pritom nakúpite už iba v šiestich krajinách únie.

„Potraviny a nápoje v slovenských obchodoch sú ale najdrahšie v porovnaní s krajinami V4. V Maďarsku nájdeme na cenovkách potravín v priemere o -10 % nižšie sumy ako u nás a v Českej republike o -6 %. A v Poľsku vieme nakúpiť dokonca až o -28 % lacnejšie. Na čele rebríčka najdrahších potravín a nealka v Európe sa nachádza Švajčiarsko, kde sú ceny až o 85 % vyššie ako u nás," uviedla Lucia Dovalová, analytička Poštovej banky.

Analytici sa pritom pozreli aj na celkovú hladinu cien. Okrem potravín porovnávali aj účty Európanov za oblečenie, bývanie, nábytok, zdravotníctvo, dopravu, vzdelanie či rekreáciu. Výsledok? Slovensko je siedmou najlacnejšou krajinou únie.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Porovnanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.