Zisťovali sme viac o Ukrajincovi, ktorý chcel na Slovensko predať dieťa. Pracoval v detskom domove a bol obľúbený

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na čiernom trhu malo byť predané malé batoľa za 25-tisíc dolárov. Na ukrajinsko-slovenskej hranici zadržali v lete tohto roku obchodníka s deťmi. Batoľa chcel previezť na Slovensko. Hovorí sa o predaji na orgány, ale aj nelegálnom biznise pre bezdetné páry. S kamerou sme išli na Ukrajinu, aby sme zistili viac.

S novinármi na Ukrajine sa náš štáb rozprával o prípade, keď polícia zadržala Ukrajinca, ktorý chcel predať ukrajinské dieťa a previezť ho na Slovensko. Ukrajinskí novinári nevedia, kto bol na slovenskej strane.

Oficiálne ukrajinské inštitúcie potvrdili, že zadržali muža na ukrajinsko-slovenskej hranici. Prípad momentálne vyšetrujú.

„Nemôžeme zatiaľ potvrdiť, či dieťa mali predať na orgány alebo do nejakej rodiny. Vieme len, že ho chceli predať. Tiež nemáme informáciu, kam malo dieťa ísť – či to bolo na Slovensko alebo niekde inde,“ tvrdí hovorkyňa zakarpatskej oblastnej prokuratúry Kateryna Khizhnyak.

Prečítajte si tiež:

Miestni sú v šoku

Kto je muž, ktorý chcel dieťa kúpiť a predať? Boli sme sa pozrieť do mesta Perečín, kde tento muž údajne dlhé roky nielen vyrastal v detskom domove, ale tam aj pracoval. Deti ho vraj mali rady.

V domove sú všetci v šoku z informácií, že vraj predal dieťa. „Neverím, že by chcel dieťa predať na orgány, prosto tomu neverím. A neverím ani tomu, že by chcela dieťa predať matka, no bola veľmi chudobná. Možno ho chceli dať niekomu, kto nemôže mať deti,“ hovorí primátor Perečína.

„Legenda bola, že teraz, keď je vojna, bude pre dieťa lepšie, keď bude žiť v nejakej rodine v Európskej únii. Žene ponúkol päťtisíc dolárov, tisíc jej už vyplatil. Štyritisíc jej vyplatí, keď sa to podarí. Celá suma za dieťa mala byť 25-tisíc dolárov. Teraz zisťujeme, či bol sám alebo mal aj komplicov, s ktorými si peniaze delili,“ priblížila podrobnosti prípadu hovorkyňa tamojšej prokuratúry.

Objavilo sa video z basy

Muž podľa našich informácií po zadržaní zaplatil kauciu vo výške zhruba 25-tisíc eur. Následne ho prepustili na slobodu. Náš štáb ho čakal pred väznicou a chcel mu dať priestor na vyjadrenie. Telefón však nezdvíhal.

Po pár týždňoch kauciu zvýšili na trojnásobok a opäť skončil v putách. Spoza mreží sa objavilo video, v ktorom muž tvrdí, že dlhé roky obchodoval s deťmi na orgány. Ukrajinské inštitúcie však nepotvrdili autenticitu videa.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti