Posledný prieskum FOCUSU: Preferencie sa začínajú miešať. Jedna strana výrazne poskočila

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pár dní pred voľbami sa poriadne začínajú premiešavať preferencie. Smer síce stále vedie, ale Progresívne Slovensko sa na neho stále viac doťahuje. Hlas, ktorý ešte pred pár mesiacmi neohrozene viedol rebríčky, sa stále prepadáva a momentálne si drží tretie miesto.

Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu FOCUS pre Televíziu Markíza, ktorý prebiehal od 22.9 do 26.9. Ide pritom o posledný zber dát od tejto agentúry pred voľbami.

Posilňuje OĽANO, nádej živia aj Demokrati

Výrazne poskočilo OĽANO a spol., keďže za 10 dní dokázalo podrásť až o dve percentá. Predbehlo aj Republiku, ktorá dlhodobo obsadzovala v prieskumoch štvrtú priečku. Stabilnú pozíciu nad šiestimi percentami si udržalo KDH aj SNS.

Napriek Matovičovmu odhaleniu, že si Richard Sulík písal s Jaroslavom Haščákom, SaS v prieskume narástla. Otázne je, či by liberálom agentúra nenamerala ešte viac, ak by sa spomínaná komunikácia nedostala k verejnosti.

Nepríjemný prepad zažíva Sme rodina. V prieskume opäť klesla, čím sa dostala k štyrom percentám. Horšie je, že hnutie z dlhodobého hľadiska zaznamenáva klesajúci trend.

Nádej na parlament majú stále Demokrati. Hegerovci totiž majú stúpajúci trend, pričom v tom poslednom prieskume sa dostali na hranicu štyroch percent.

Viac ako tri percentá získala ešte Aliancia, ostatné strany by momentálne nezískali ani dvojpercentnú podporu.

​Hrozí volebný pat

Pri takomto rozložení kresiel by koalícia vznikala len veľmi ťažko. Smer, SNS a Hlas by vládu nezložili, musela by sa k nim predať Republika, ktorú však Peter Pellegrini zo spolupráce vylúčil.

Na druhej strane, ani tzv. prodemokratické strany by na vládnu väčšinu nemali nárok. Ak by pribrali aj Hlas, koalícia by sa opierala len o tesnú väčšinu.

Z tohto predpokladu vychádza, že sa pokojne môžeme dočkať volebného patu. A tým pádom by nás do pár mesiacov čakali ďalšie parlamentné voľby.  

Voľby na Markíze

V samotný deň volieb, v sobotu 30. septembra, okrem večernej relácie, v ktorej divákom hneď po zatvorení volebných miestností odprezentujeme exkluzívny EXIT POLL agentúry Focus pre TV Markíza a následne výsledky volieb, pripravujeme aj mimoriadne spravodajské vysielanie.

Niekoľkokrát počas volebnej soboty odvysielame krátke Televízne noviny. V nich dostanú diváci základné informácie o priebehu volieb, prípadných problémoch, naživo sa spojíme s našimi redaktormi, ktorí budú celý deň monitorovať situáciu v teréne.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voľby 2023

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.