FOTO: Opustenú školu, plaváreň a internát nahradí nový projekt. Priestory „duchov“ sa zmenia na nepoznanie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V bratislavskej mestskej časti Záhorská Bystrica sa nachádza opustený komplex, ktorý je snom mnohých urbexerov. Nie však nadlho, do školy duchov totižto opäť zavítajú ľudia. Síce to nebude hneď, no rozbité budovy by nakoniec mohol nahradiť pekný projekt.

Urban exploration (urbex) je adrenalínový šport, ktorý sa v posledných rokoch stal mimoriadne obľúbeným. Ide o návštevu opustených priestorov, ktorá učarovala mladým i starším.

Ľudia urbex vyhľadávajú pre unikátnu atmosféru prázdnych budov i závan histórie, ktorý sa v nich nachádza. Tento šport má len jedno, no zato dôležité pravidlo:

„Ako vidíš, tak zanechaj, len fotografie si odnášaj.“ 

Táto záľuba zaujala aj nás. Vybrali sme sa preto do opustených priestorov v Záhorskej Bystrici, ktoré nie sú urbexermi až tak preskúmané, keďže sú neustále strážené. 

Prečítajte si tiež:

Areál Elektrovod

Na periférii Bratislavy sa nachádza opustená škola s internátom aj bazénom. Komplexu domáci nepovedia inak ako Elektrovod. 

Má to svoje opodstatnenie. Budovy totižto dlhé roky slúžili Strednému odbornému učilišťu energetickému. Avšak len do roku 2008. Potom sa škola pre nedostatok žiakov zlúčila s učilišťom v Devínskej Novej Vsi. Odvtedy priestory zívajú prázdnotou. 

„Najväčší rozkvet Elektrovodu bol od roku 1982 do roku 1986. V tom čase do školy chodilo asi 600 detí a na internáte ich bolo 250 až 300. Najradšej zo všetkého spomínam práve na žiakov, ktorí mi dodávali mladého ducha,“ prezradil Štefan Perniš, dlhoročný pracovník SOU.

O areál sa stará dodnes, a to aj napriek tomu, že škola už dlhé roky nefunguje. Pravidelne upratuje okolie, kosí a má pod palcom jednoducho všetko, čo sa v Elektrovode deje. Nám prezradil, že mu je z úpadku školy aj ostatných priestorov poriadne smutno. Má však nádej v projekty, ktoré sa tam pripravujú. 

Prečítajte si tiež:

Prieskum

Spoločne s pánom Pernišom a Miroslavou Ryškovou, hovorkyňou Záhorskej Bystrice, sme si prešli všetky tri opustené budovy. Najskôr sme sa vydali na prieskum školy. Už len nahliadnuť do priestorov, ktoré boli kedysi plné študentov, no dnes sú prázdne, bolo fascinujúce. 

Pozreli sme si bývalé triedy, kde sa ešte stále nachádzali školské tabule. Niektoré boli dokonca popísané. V kabinetoch sme zase našli zvyšky zariadenia, napríklad učebnice. Tie vyvolávali priam nostalgické pocity, keďže z rovnakých sme sa v stredoškolských laviciach učili ešte aj my. 

Veľmi nás zaujala opustená telocvičňa. Tú už pomaličky začali rozoberať, no napriek tomu sme videli pôvodné basketbalové koše či niekoľko florbalových či futbalových lôpt. 

Opustená telocvičňa v areáli Elektrovod.
Opustená telocvičňa. Zdroj: TVNOVINY.sk

Potom sme sa presunuli do bývalého internátu. Najviac sa nám páčila vysielacia miestnosť, kde sa ešte stále nachádzal starý mixážny pult.

Starý mixážny pult v opustenom internáte.
Starý mixážny pult. Zdroj: TVNOVINY.sk

Potešením pre oči bola tiež bývalá jedáleň, na ktorej sa už poriadne podpísal čas. Steny boli kompletne zelené a táto časť budovy už nemá dobrú statiku. 

Zdevastovaná bývalá jedáleň v opustenom internáte.
Niekdajšia jedáleň. Zdroj: TVNOVINY.sk

Na poschodiach boli internátne izby, ktoré pôsobili priam apokalyptickým dojmom. Pokojne by sa tam mohol natáčať hororový film. Izby totižto vyzerali, akoby ich študenti opustili iba pred niekoľkými mesiacmi. Stále tam boli postele, periny a vankúše, skrine a dokonca aj plagáty, ktorými si študenti ozdobili svoje izby. Takisto sociálne zariadenia zostali viac-menej nedotknuté.

Opustená internátna izba v areáli Elektrovod pôsobí, akoby študenti odišli len nedávno.
Staré internátne izby. Zdroj: TVNOVINY.sk

Poslednou zastávkou nášho netradičného výletu sa stala budova plavárne. Tmavé bazény pôsobia na mnohých samy osebe desivo. Teraz si skúste predstaviť, aké hrozivé sú, keď sú ešte aj zdemolované a dlhodobo opustené. 

Opustená plaváreň v areáli Elektrovod.
Opustená plaváreň. Zdroj: TVNOVINY.sk

Plaváreň bola v najhoršom stave zo všetkých budov v areáli. Domácim slúžila iba chvíľu - necelých sedem sezón. Potom ju zo statických dôvodov museli v 90. rokoch uzavrieť. 

Steny mala kompletne krivé, a to až tak, že sme sa čudovali, ako je možné, že stále stojí. Tmavé zákutia boli zahádzané smeťami a na múroch sa zase dosýta vybláznili sprejeri. Chceli sme nazrieť aj do spodnej, technickej miestnosti, ale bola celá pod vodou. Našli sme aj staré plavecké pruhy.

Opäť ožije

Škola duchov by podľa pripravovaných projektov mala znovu ožiť. Prázdne priestory sa tak opäť zaplnia študentmi. Tam sa však tento projekt nekončí.

Ryšková hovorí, že celý areál je v súčasnosti rozdelený na tri časti. Každá má iného správcu.

„Budova bývalého internátu je v správe Magistrátu hlavného mesta SR, kde by malo vzniknúť nájomné bývanie. Budova školy spadá pod správu mestskej časti Záhorská Bystrica a tu by mala vzniknúť základná a materská škola. Budova plavárne patrí do správy Bratislavského samosprávneho kraja a tu by malo byť vybudované zariadenie pre seniorov,“ vysvetlila Ryšková.

Ako ďalej vraví, základná škola počíta s osemnástimi kmeňovými triedami a s ôsmimi triedami materskej školy. Hovoríme teda približne o šesťsto deťoch, ktoré bude môcť prijať.

BSK bude realizovať svoj zámer s novou DSS vedľa pôvodnej plavárne. Tá je totižto v dezolátnom stave a jej rekonštrukcia nie je možná.

Kedy?

Jediným háčikom na tomto projekte je to, kedy sa vlastne zrealizuje. Ryšková hovorí, že oni za mestskú časť v súčasnosti pripravujú podklady pre projektovú dokumentáciu, aby sa mohli uchádzať o externé zdroje. 

„Táto rekonštrukcia vyžaduje investíciu v objeme sedem až desať miliónov eur a na to rozpočet mestskej časti nemá prostriedky. Potrebujeme externú pomoc,“ vysvetlila nám s tým, že na pravidelnej báze sa momentálne stretáva pracovná skupina zo zástupcov magistrátu, BSK aj mestskej časti.

Spoločne pripravujú riešenia dopravy, inžinierskych napojení sietí a celej rekonštrukcie tak, aby sa nadimenzovala elektrina a voda. Musí sa tiež pripraviť komunikácia, aby sa zabezpečila mestská hromadná doprava.

Peter Bubla, hovorca bratislavského magistrátu, nám prezradil, že z ich strany sú pred podaním stavebného povolenia a pripravujú realizačný projekt.

„Predpokladáme, že s obnovou sa začne na úvod roka 2025. Rekonštrukciou pôvodného internátu v Záhorskej Bystrici by mesto mohlo získať do 75 nových bytov,“ uzatvára Bubla.

S rovnakými otázkami sme sa obrátili aj na BSK. Aktuálne sú v procese podpisu zmluvy o dielo na dodanie projektovej dokumentácie pre zariadenie sociálnych služieb. „Ukončenie projekčných prác je plánované na prelom roku, pravdepodobne 01/2024,“ vyjadrila sa Lucia Forman, hovorkyňa BSK.

Pozrite si archívnu reportáž o urbexe v Černobyle.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.