Gurmáni rozhodli: V prestížnom rebríčku zabodovala aj ikonická slovenská pochúťka zo staničných bufetov

Gurmáni rozhodli: V prestížnom rebríčku zabodovala aj ikonická slovenská pochúťka zo staničných bufetov
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/DOERS

Sprievodca svetom jedla Taste Atlas zverejnil rebríček 100 najlepších šalátov sveta. Každému človeku chutí niečo iné. To, čo jeden považuje za veľkú pochúťku, druhý odmieta vôbec zjesť, no šaláty v tomto zozname si jednoducho našli najviac priaznivcov.

​Rebríček je zostavený na základe hodnotenia tisícov gurmánov, ktorí radi objavujú nové chute a precestovali už hodný kus sveta. Poradie sa priebežne mení, no najmä prvá desiatka väčšinou zahŕňa rovnaké jedlá.

Na prvom mieste kraľuje šalát pecel sayur z indonézskej Jávy. Ide o jednoduché, no chutné jedlo, ktoré je zložené z čerstvo uvarenej zeleniny zaliatej „sambalom pecel“ – indonézskou arašidovou omáčkou.

Zdroj: shutterstock.com/Maule

​Hneď tri krajiny majú v najlepšej desiatke dvoch zástupcov. Grécko v nej reprezentujú šaláty dakos (2. priečka) a grécky šalát - horiatiki (5. priečka). Bulharsko prispelo do TOP 10 šopským šalátom (3. priečka) a pastiersky šalát (6. priečka).

​Z Ázie najviac zabodovalo na popredných priečkach Thajsko, ktorému so šalátmi phla kung a som tam obsadilo 7. a 10. priečku.

Medzi najlepšími nechýba ani talianska pochúťka caprese, zložená z paradajok, mozzarelly a bazalky.

Zdroj: shutterstock.com/Sea Wave

V rebríčku figuruje aj jeden slovenský pokrm. Asi nikoho neprekvapí, že je to práve treska v majonéze - legenda staničných bufetov.

 Autorom receptu pre komerčné využitie tohto šalátu je Július Boško z Nového mesta nad Váhom. Tresku začali v bývalom ČSSR vyrábať v roku 1954.

Kompletný rebríček si môžete pozrieť na stránke Taste Atlas.

Zdroj: shutterstock.com/Miro Vrlik Photography

Pozrite si reportáž z 5. júna o plytvaní potravinami:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.