Problémovú osadu po rokoch zrovnali so zemou. Na jej mieste vybudujú ekodukt

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sporná osada vo Svrčinovci, pre ktorú hrozilo, že prídeme o takmer 300 miliónov eur, je už minulosťou. V stredu tam prišli bagre. Domy stáli v trase ekoduktu, ktorý si vyžiadala Európska komisia ako kompenzáciu pri stavbe úseku Svrčinovec-Skalité.

Osada zmizla po vyše sto rokoch. O jej nešťastnom umiestnení sa hovorilo už pri stavbe diaľnice D3 a zeleného mostu.

„Keďže v telese budúceho ekoduktu je marginalizovaná rómska komunita v princípe s čiernymi stavbami, preto ich nemôžeme jednoducho vyvlastniť,“ vysvetľoval vtedajší minister dopravy Andrej Doležal.

Spor o tom, či sú domy čiernou stavbou, trval roky. Súd rozhodol v prospech obyvateľov a štát ich bez náhradného bývania vysťahovať nemohol. Ľudia však dlho žili v neistote.

Štát neskôr najal firmu, ktorá dostala 400-tisíc eur, aby zabezpečila náhradné bývanie. Ani to nebolo bez problémov. Ľudia v lokalitách, kam mali prísť, spisovali petície. Dnes už sú rodiny inde. Rozdelili sa na tri skupiny. Tá najväčšia žije v Podzávoze, mestskej časti Čadce.

Starostka Svrčinovca tvrdí, že obec plánuje v budúcnosti stavať bytový dom, do ktorého by sa Rómovia mohli vrátiť.

Domy mali byť zbúrané už v marci, no keďže sťahovanie Rómov bolo príliš komplikované, podarilo sa to až teraz. Výstavbe ekoduktu za 17 miliónov eur už teda nič nestojí v ceste. Hotový musí byť do konca roka.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.