Plesnivé postele aj kúpelne. Nedôstojné podmienky na internátoch môžu ohroziť zdravie, varuje lekár

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Žijú v plesniach. Takto bývajú niektorí študenti v najväčšom internáte na Slovensku. Život v nedôstojných podmienkach môže dokonca ohroziť ich zdravie. Je to dôsledok dlhodobého neriešenia stavu ubytovacích kapacít vo vysokoškolskom mestečku.

Plesnivú posteľ našla v utorok večer študentka na internátoch po dvoch týždňoch bývania. Hovorí, že na začiatku septembra, keď sa nasťahovala, izbu poriadne skontrolovala a žiadne plesne si nevšimla. Do perináka si pred dvomi týždňami uložila aj výkresy. Keď ich vytiahla, boli od plesne. 

Bola sa sťažovať na ubytovacom oddelení a chcela novú izbu. „Bolo mi povedané, že na nový internát nemám nárok a že môžem ísť na tú svoju izbu. Tam to bolo v hroznom stave, podlaha od plesne, ale že tam môžem normálne bývať,“ povedala študentka.

Pleseň v kúpeľni majú aj ďalšie dve študentky. Už v marci písali na ubytovacie oddelenie. Odvtedy však ich problém nikto neriešil.

„Hlavne sa bojím, či nebudem mať z toho nejaké problémy. Mám predispozíciu na astmu,“ obáva sa jedna z nich.

Prečítajte si tiež:

Fotografie plesní sme ukázali aj lekárovi. Hovorí, že môžu vyvolať infekcie dýchacích ciest či alergické reakcie ako nádchu, kašeľ, podráždenie očí, astmu a zhoršiť imunitu. Odporúča urobiť rekonštrukciu izby.

„Ideálne veľkú rekonštrukciu, pokiaľ to peniaze nedovoľujú, tak aspoň vymaľovať, vymeniť aspoň postele, prípadne urobiť veľkú sanáciu,“ odporúča imunológ a alergiológ Tomáš Kužma.

Plesnivý perinák študentke vymenili a vďaka tomu, že sme sa začali o prípad zaujímať, jej pridelili aj novú izbu. V najbližších dňoch by mali vyriešiť aj plesnivú kúpeľňu. Internáty však dlhodobo poukazujú na investičný dlh, pre ktorý študenti musia bývať v starých nezrekonštruovaných izbách.

„Usilujeme sa robiť všetko preto, aby sme takéto incidenty vyriešili čo najskôr a v rámci možností súčasného technického stavu internátu, o ktorom všetci vieme, že nie je ideálny,“ tvrdí hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Tatiana Zaťková.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti