Slováci sa snažia oklamať automat na zálohovanie obalov šnúrkou. Vyskúšali sme to aj my

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Falošné etikety, pašovanie zo zahraničia alebo PET fľaša na šnúrke. Slováci sú národ vynaliezavý a hľadáme aj spôsoby, ako oklamať zálohové automaty. Správca systému tvrdí, že o trikoch podvodníkov vedia a dokážu ich ľahko odhaliť. Skúsili sme zálohový automat oklamať jednoduchou fintou.

Za jednu vrátenú fľašku či plechovku dostanete späť 15 centov, čo nie je veľa, no keď sa fľaše vracajú v stovkách, už to začína byť zaujímavé.

Vratná plastová fľaša alebo plechovka má tri špecifické znaky. Čiarový kód, ktorý je evidovaný u správcu, nápis „Zálohované“ a logo s písmenom Z.

Za najzávažnejšie podvody považujú tie na úrovni výrobcov a distribútorov, ktorí dodávajú do našich obchodov nápoje zo zahraničia, ktorých obaly sú síce registrované aj u nás, no neboli primárne určené na náš trh.

Potom sú tu podvody bežných ľudí. Vzhľadom na to, že v susedných krajinách zálohovanie nemajú, objavili sa prípady, keď ľudia vo veľkom vozia fľaše zo zahraničia, dokonca aj vlakom. A skúšajú ich tu vrátiť.

Prečítajte si tiež:

Evidujú tiež pokusy pomerne nákladného a prácneho podvodu, a to je domácka tlač etikiet, ktoré potom špekulanti lepia na neoznačené fľaše alebo aj na predmety, ktoré sa na fľaše iba podobajú.

Mnoho ľudí sa pohráva s myšlienkou, že zálohomat viete oklamať tak, že si dáte fľašu na šnúrku a budete ju tam vkladať opakovane. Správca systému tvrdí, že sa to nedá.

Vyskúšali sme to aj my. Keď sme vložili do automatu fľašu na šnúrke, objavil sa nápis, že fľaša je zdeformovaná. Potom fľašu zobral, ale na konte ostala nula. Keď sme šnúrku dali preč, automat fľašu bez problémov prijal.

Správca tvrdí, že špekulantov má prečítaných. Navyše, automaty stále zdokonaľuje a vedie si o každom detailný monitoring. Podvodníka tak vedia ľahko a rýchlo odhaliť.

Zálohovanie funguje u nás už druhý rok. Od jeho spustenia sme vyzbierali viac ako 1,5 miliardy fliaš a plechoviek. Návratnosť za tento rok je zatiaľ na úrovni takmer 90 percent.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti