Večné chemikálie v nových menštruačných pomôckach. Lekárka varuje pred ich vplyvom na ľudský organizmus

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Gynekologička Zuzana Kosibová hovorí, že dlhá a silná menštruácia trápi predovšetkým mladé dievčatá, ktoré začínajú menštruovať alebo dámy pred menopauzou. 

Ak žena nespadá do týchto dvoch skupín, ale trpí silnou menštruáciou, je dôležité u nej vylúčiť tehotenstvo alebo rakovinu. Gynekológovia sa snažia vždy nájsť príčinu, prípadne odhaliť nález. Okrem toho môže byť dôvodom aj hormonálna nerovnováha. 

Prečítajte si tiež:

Kosibová považuje za normálnu menštruáciu stratu krvi približne do 80 ml. Inými slovami intenzita krvácania predstavuje okolo 5 - 6 vložiek denne.

Krvácanie by malo trvať 5 až 7 dní bez väčších bolestí iba s jemným tlakom v podbrušku. Interval cyklu by nemal byť kratší ako 21 dní a zároveň dlhší nad 35 dní. 

Polypy, myómy, cysty

Cysty, ktoré nespôsobujú žene gynekologické problémy, lekári vo väčšine prípadov sledujú. Ak sa však pridružia bolesti alebo progresia rastu cysty, je potrebné zvážiť operačné riešenie. 

Polypy, myómy aj cysty môžu byť príčinou nepravidelného krvácania a ťažkosťami s otehotnením.

Prečítajte si tiež:

Večné chemikálie v menštruačných pomôckach

Večné chemikálie sa v poslednom období dostávajú do popredia. Dokážu ovplyvňovať menštruačný cyklus, imunitný a endokrinný systém. Vedia blokovať hormóny alebo napodobňovať ich funkciu. 

Medzi takéto chemikálie patria zlúčeniny fluóru, ktoré sa využívajú na absorpciu tekutiny. Dotykom s genitáliami prenikajú do organizmu, hromadia sa v ňom a ich následky sa prejavia až neskôr. 

Podľa lekárky sa v menštruačných vložkách a tampónoch nachádza menej týchto zlúčenín ako v nových ekologických ženských pomocníkoch, medzi ktoré patria menštruačné nohavičky alebo kalíšky. 

Okrem abnormalít v menštruačnom cykle dokážu vyvolať aj rakovinotvorné účinky a ovplyvniť všetky ostatné systémy v ľudskom tele. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti