Richter: Na kontroly v zariadeniach sociálnych služieb má ísť viac peňazí

Minister Ján Richter, v pozadí komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.
Zdroj: TASR

Zároveň chce vytvoriť aj nadrezortnú komisiu.

Minister práce Ján Richter chce, aby vyššie územné celky dali na kontroly v zariadeniach sociálnych služieb viac peňazí, vrátane ich personálneho zabezpečenia. Obráti sa na nich listom. Informoval o tom v stredu (25. 7.) po pracovnom stretnutí s vedúcimi zamestnancami sociálnych odborov samosprávnych krajov na tému kontroly v zariadeniach sociálnych služieb. Ďalšou ambíciou je vytvorenie nadrezortnej komisie. Rezort práce vykonáva štyri typy kontrol so spolu 36 ľuďmi, dodal.

Medializovaná kauza zariadenia Iris v Bratislave je podľa neho výsledkom toho, že zriaďovateľ si neplnil najzákladnejšie úlohy, prvoradá je teda jeho zodpovednosť.

Minister bude téme tohto zariadenia naďalej venovať pozornosť. Ani kontroly ministerstva alebo z VÚC nemajú právo ísť do zdravotných záznamov, ktoré prináležia rezortu zdravotníctva, pripomenul. „Kto registruje, musí aj kontrolovať," povedal na margo VÚC.

Bratislava zavedie tzv. sociálnu kobru

Bratislavský samosprávny kraj po rokovaniach informoval, že na nich predstavil kontrolnú skupinu, tzv. sociálnu kobru. Richter by bol rád, keby sa podobné pracoviská zriadili aj v ostatných VÚC.

Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská uviedla, že navštevujú zariadenia a spracúvajú mimoriadnu správu o dodržiavaní ľudských práv v zariadeniach sociálnych služieb, ktorú predložia na rokovanie parlamentu koncom augusta. Na rokovaní sa zúčastnil aj podpredseda ZMOS Jozef Turčány, ktorý povedal, že ak sa načrtnuté kroky dovedú do konca, prispeje to k transparentnosti procesu a metodicky to pomôže samospráve.

Pred novinármi odzneli aj informácie, že v Trnavskom samosprávnom kraji kompletne skontrolujú všetky zariadenia v ich zriaďovateľskej pôsobnosti za tri roky a ďalšie kontroly sú u neverejných poskytovateľov. V Nitrianskom samosprávnom kraji uskutočnili v roku 2017 spolu 32 kontrol u verejných a neverejných poskytovateľov. 


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ivan Biháry

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.