Znalosti stredoškolákov o štáte sú chabé. Mnohí ani nevedia, na čo slúži parlament

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Cestu mladých k volebným urnám ovplyvňuje aj to, koľko vedia o dianí v štáte. Aliancia stredoškolákov upozorňuje na chabé vedomosti študentov o politike. Mnohí nevedia, načo je parlament alebo o čom vo voľbách rozhodujeme. O fungovaní štátu sa síce učia na občianskej náuke, no pár stránok učiva podľa stredoškolákov nestačí.

Maturantov sme sa opýtali pár otázok - aké voľby nás čakajú v sobotu, čo je programové vyhlásenie vlády, kto volí prezidenta či koľko poslancov má parlament.

Študenti hovoria, že na občianskej náuke to zrejme preberali, no už si to nepamätajú. Čísla a poučky si nájdu na internete. Iné je, či rozumejú procesom.

Prečítajte si tiež:

Školy dostali príručky

Počet hodín občianskej náuky závisí aj od typu školy. Napríklad študenti elektrotechnickej priemyslovky majú hodinu týždenne v prvom, druhom a treťom ročníku. Na gymnáziu je občianskej viac, mnohí z nej maturujú. O politike hovoria v druhom ročníku.

Predčasné parlamentné voľby sú ideálnou príležitosťou, ako žiakov v týchto témach vzdelať. Mnohé školy dostali tento mesiac pre maturantov príručky o politike. Dozvedia sa, aký je rozdiel medzi koalíciou a opozíciou, ako sa prijímajú zákony alebo to, koho volí človek, keď nejde voliť.

Podľa ministra školstva nie je problém v tom, že by sa k mladým fakty nedostali. Navyše, aj učivo občianskej prejde reformou.

Najvyšší kontrolný úrad však upozorňuje na to, kto s nimi témy preberá. Hodina patrí medzi popolušky v rozvrhu, teda predmety, ktoré sa najviac učia neodborne. Učiteľmi, ktorí ju nevyštudovali.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti