Zníži sa vek voličov na 16 rokov? Skúsenosti zo zahraničia ukazujú väčší záujem mladých o dianie v krajine

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Čo by ste povedali na to, keby mohli voliť už 16-roční? V niektorých krajinách už vekovú hranicu znížili. U nás je to zatiaľ nová téma. Tí, čo ju otvárajú, hovoria, že 16-roční by mali mať rovnaké právo rozhodovať o smerovaní krajiny ako napríklad dôchodcovia.

Nie sú ešte dospelí, ale od štrnástich sú trestnoprávne zodpovední a v pätnástich môžu uzavrieť pracovnú zmluvu. Na rozhodovanie o politickom smerovaní krajiny však musia čakať do osemnástich. Iniciatíva Dajme deťom hlas je za zníženie veku voličov na 16 rokov.

„Aj keď neprídu všetci, možno prídu tí najaktívnejší, tí, čo majú prehľad. A možno je ich prehľad väčší ako skupina rodičov, ktorí nečítajú, nezaujímajú sa a celý život prežili v jednej obci,“ tvrdí Andrea Hajdúchová z iniciatívy Dajme deťom hlas.

Prečítajte si tiež:

Vysokoškolský pedagóg z Univerzity Komenského v Bratislave Erich Mistrík si myslí, že mnohí 16-roční sa vedomosťami vyrovnajú dospelým a dokážu sa zodpovedne rozhodovať.

V regionálnych a eurovoľbách môžu 16-roční voliť v Estónsku, Nórsku, Belgicku, Škótsku, Walese či Nemecku. Prvou krajinou, ktorá znížila vek ešte v roku 2007 aj v národných voľbách, bolo Rakúsko. V EÚ majú toto právo ešte 16-roční Malťania a 17-roční Gréci.

Naopak, vyššiu hranicu majú krajiny ako Taiwan, Omán či Singapur, kde môžu voliť 20- až 21-roční.

Aj keď existujú obavy, že mladí nie sú dostatočne zrelí a informovaní na to, aby volili už v šestnástich, skúsenosti z krajín, kde volebný vek znížili, ukazujú, že vďaka tomu sú mladí angažovanejší a viac sa zaujímajú o to, čo sa v krajine deje.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti