Chodci, pozor. Zebry nahrádza nové značenie, pre ktoré platia iné pravidlá

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Namiesto zebry dve prerušované čiary. Na cestách sa začali objavovať priechody pre chodcov, ktoré vyzerajú inak. Majú aj iné pravidlá. Pre túto novinku sa rozhodli aj v Malackách na Záhorí.

Prerábka frekventovanej križovatky v centre Malaciek je vo finále. Jednou z posledných prác je nové dopravné značenie.

Na ceste sú ešte vidieť pozostatky starého priechodu, takzvanej zebry, ktorý frézou odstránili. Po novom ju nahradili dve biele prerušované čiary, ktoré miesto priechodu vymedzujú.

„Päť pôvodných priechodov pre chodcov sa zmenilo na miesta na prechádzanie. Sú to všetko miesta, kde pohyb chodcov upravuje semafor,“ vysvetlila Ľubica Pilzová, hovorkyňa mesta Malacky.

Prečítajte si tiež:

Čo ak sa stane porucha?

Tam, kde semafor nie je, zostali zebry. Ide teda o dva odlišné pojmy - priechod pre chodcov a miesto na prechádzanie.
Miesto na prechádzanie sa vyznačuje na križovatkách so semaformi a tie by podľa zákona mali fungovať neustále. V praxi sa však môže stať napríklad porucha.

Ak pri novom vodorovnom značení nefunguje signalizačné zariadenie, stráca sa prednosť chodca a prednosť má vozidlo. „Ľudovo povedané, ten chodec musí počkať, kým auto prejde, a až potom môže prejsť,“ tvrdí Ľubomír Palčák z výskumného dopravného ústavu.

Podľa dopravného analytika o tomto zatiaľ veľa ľudí nevie. Na ministerstve vnútra sme sa pýtali, prečo je vlastne dobré také niečo zavádzať. Dôvodov je podľa nich viacero.

„Vzhľadom na miesta, kde sa budujú svetelné signalizácie, spravidla väčšie križovatky, nie je bezpečné, aby pri vypadnutí signalizácie zrazu vznikol svetelne neriadený priechod pre chodcov, na ktorom by mali platiť rovnaké pravidlá ako na priechode pre chodcov, ktorého vyznačenie podlieha istým bezpečnostným podmienkam,“ tvrdí ministerstvo.

Chodci i šoféri by si vďaka tomuto mali napríklad aj lepšie všimnúť, kde je priechod riadený semaformi a kde nie.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti