Exkluzívny exit poll: Víťazom je Progresívne Slovensko

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

O víťazovi volieb rozhodlo len pár hlasov. Vyplýva to z exkluzívneho exit pollu od agentúry FOCUS pre TV Markíza. Ten pozostáva z 20-tisíc oslovených voličov. 

Voľby podľa exit pollu vyhralo Progresívne Slovensko, ktoré získalo 23,5 percenta hlasov. Potvrdil sa tak trend posledných predvolebných prieskumov, ktoré hlásili nástup progresívcov. Tesne druhý teda skončil Smer-SD s 21,9 percentami. 

Prečítajte si tiež:

​S veľkým odstupom zaostal tretí Hlas. Od voličov dostal viac ako 12-percentú podporu. Do parlamentu sa dostala aj koalícia OĽANO, KÚ a Za ľudí, ktorá získala osem percent. Pre vstup do NR SR však potrebovala prekonať 7-percentú hranicu, preto ide o pomerne tesný výsledok.

Mandáty by mala získať aj SaS, ktorú volilo 6,4 percenta voličov, tesne za ňou sa umiestnila Republika so šiestimi percentami. Poslednou stranou, ktorá prekročila potrebné 5-percentné kvórum je KDH s 5,3 percentami.

Prekvapením je výsledok SNS, ktorá sa v prieskumoch dlhodobo pohybovala nad 5 percentami. Podľa exit pollu túto hranicu však nepokorila (4,4 %). Mimo národnej rady zostala aj maďarská Aliancia s takmer identickým výsledkom (4,3%).

Čiernym koňom volieb sa napokon nestali Demokrati. Vo voľbách dostali toľko, koľko im avizovali aj prieskumy (3 %). Prepadákom je výsledok Sme rodina, ktorá podľa exit pollu nebude mať nárok ani na štátny príspevok (2,3 %). 

Ostatné strany by získali menej ako jedno percento hlasov.

Zloženie parlamentu a možné koalície

Čo sa týka rozloženia parlamentu, strany by si ich podeli nasledovne. PS 42 mandátov, Smer-SD 40, Hlas 22, OĽANO, KÚ a Za ľudí 14, SaS 11, Republika 11 a KDH 10 mandátov.

Vládna koalícia by sa netvorila zrejme ľahko. Tzv. prozápadné strany by mohli vytvoriť väčšinu, ale len veľmi tesnú. PS, koalícia OĽANO a spol., SaS a KDH by mali totiž 77 kresiel.

Ak by sa z tejto zostavy vymenilo OĽANO za Hlas, tak by koalícia disponovala až 85 hlasmi. Medzi stranami by však boli ešte väčšie hodnotové rozdiely ako v prvom prípade.

Smer by nemal reálnu šancu zložiť vládu. S Hlasom a Republikou by mal len 73 hlasov, pričom Peter Pellegrini kategoricky odmieta uhríkovcov. Ostatné strany zas vylučujú okrem Republiky aj samotného Roberta Fica.  

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voľby 2023

Dôležité udalosti