Slováci dostanú obálku, z ktorej sa dozvedia takmer všetko o budúcom dôchodku

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Týka sa to však len sporenia v III. pilieri.

Ak si sporíte v treťom pilieri, z výpisu, ktorý vám posiela dôchodková spoločnosť, sa od budúceho roka dozviete konečne viac. Okrem toho, koľko máte nasporené aj to, aký dôchodok dostanete.

Poznáte to, domov vám príde nejaký papier o dôchodkoch, nanajvýš sa dočítate, koľko ste si našetrili, zvyšok je len hromada nezrozumiteľných čísel. Nikto tak nevie, či si sporí dosť a aký dôchodok z tretieho piliera dostane. Nové výpisy by mali byť písané stručne a jasne.

„Je to predovšetkým pre ľudí, aby sa vedeli správne orientovať, rozhodovať sa a aby mysleli aj na to obdobie staroby, a aby mali aj ambície riešiť aj doplnkové dôchodkové sporenie, lebo nie vždy len ten prvý pilier splní očakávania," vysvetlil šéf rezortu práce Ján Richter.

Ministerstvo ide podľa vzoru Švédska, kde takzvané oranžové obálky dostávajú sporitelia už od 90-tych rokov a postupne ich už prebrali viaceré európske krajiny.

„To. čo je kľúčové medzi starým a novým výpisom bude to, že klient bude vidieť prognózu svojho budúceho dôchodku, v prípade, že si bude sporiť ako doteraz. V prípade, že jeho zamestnávateľ bude platiť to isté. Bude vidieť po dovŕšení dôchodkového veku, akú by mal nasporenú sumu a aký by mal päťročný dôchodok rozrátaný na mesiace," konštatovala riaditeľka sekcie dôchodkov Jana Kolesárová.

Dostanete odpoveď na otázku nielen, koľko ste si nasporili, ale aj to, či je to dosť alebo naopak málo na to, aby ste mali dôchodok, aký očakávate.

„Keď uvidia ľudia povedzme nízku sumu, ktorá im vychádza z tretieho piliera, tak mali by si uvedomiť, či si sporil dostatočne vysokú sumu a či si sporil dostatočne dlho. Kto si myslí, že stačí začať sporiť v 50-tke, tak sa hlboko mýli. Za 10 rokov si rozhodne nenasporí vysokú sumu, pokiaľ nebude mať vysoké vklady," hodnotí analytik INESS Radovan Ďurana.

Nové výpisy budú dôchodkové spoločnosti posielať všetkým, ktorí si sporia v treťom pilieri, a to v januári a februári 2019, avšak elektronicky, aj preto je dôležité, aby ste si skontrolovali mail, ktorý ste uviedli v zmluve.

Opatrenie sa má dotknúť viac ako 780-tisíc sporiteľov v treťom pilieri. Návrh však musí ešte schváliť parlament.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti