Zostali kopy papierov a kartónov. Samosprávy majú povinnosti aj po voľbách

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ostali kopy papierov a kartónov. Mestá a obce ich z volebných miestností odnášali ešte v noci. Povinností majú samosprávy okolo volieb veľa a nekončia sa ani po vyhlásení volebných výsledkov.

Prečítajte si tiež:

Vytriediť a archivovať

Vybaviť jednotlivé volebné miestnosti všetkým potrebným dalo zabrať. Prednosta Mestského úradu vo Svidníku Miroslav Novák nám priblížil, že jeho kolegyne museli opečiatkovať deväťtisíc obálok.

Po spočítaní hlasov prišlo na rad upratovanie.  

„Priestory, v ktorých sídlili okrskové volebné komisie, boli vypratané a kolegovia prichádzali domov okolo šiestej hodiny rannej, opísal Novák.   

Prečítajte si tiež:

No a v miestnostiach, v ktorých sa to začínalo, sa všetko teraz pomaly aj končí. Každá volebná okrsková komisia si volebné dokumenty usporiadala, zapečatila a odovzdala do úschovy mestu.

„V jednotlivých vreckách sú zabalené materiály, ktoré musíme uskladniť a archivovať. To znamená veci, ktorých sa nedotýkame,“ uviedla hovorkyňa mesta Svidník Kristína Tchirová.

Všetky volebné materiály vrátane tých nepoužitých vytriedia. Väčšinu následne uložia v archívoch.

A hoci bolo spracovanie výsledkov elektronické, niektoré písomnosti, ako napríklad zápisnice, je potrebné do troch dní doručiť na okresný úrad. So starostom Vyšnej Pisanej sme sa boli pozrieť, aký to má priebeh.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voľby 2023

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.