Závislým menia ihly a mladých učia o sexe: Klienti nás prezývajú „ihlári“, vravia dobrovoľníci

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ich klientmi sú najmä ľudia z vylúčených komunít, ktorí žijú na okraji spoločnosti. Venujú sa závislým, no aj pracujúcim v sexbiznise. Ich práca sa často začína v teréne na ulici, kde sa táto skupina ľudí prirodzene vyskytuje. Vymieňajú použité striekačky, distribuujú kondómy, edukujú o sexe a šíria modernú drogovú politiku. Reč je o OZ Odyseus, ktorých klientela nazýva tiež „ihlármi“.

Pod komunitou ľudí, ktorá užíva drogy, si obvykle predstavíme niečo hrozivé. Ide o tých, od ktorých odvraciame zrak, keď ich vidíme. O tých, ktorým sa vyhýbame, keď kráčajú smerom k nám. Sú to presne tí, ktorí by podľa mnohých mali jednoducho zmiznúť zo sveta, alebo aspoň z ulíc. 

Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, že aj ich život má význam? V občianskom združení Odyseus je práve táto veta ich hlavným heslom.

Prečítajte si tiež:

Čo vlastne robia?

Mladí ľudia z OZ Odyseus sa venujú ľuďom, ktorí užívajú drogy a/alebo pracujú v sexbiznise. Počas týždňa majú konkrétne dni, kedy prebiehajú služby pre tieto komunity. 

„Pracujú tu odborní a sociálni pracovníci či psychológovia. Je to zamerané na sociálnu podporu ľudí, no aj na výmenu injekčných striekačiek či iného materiálu,“ vysvetlila nám na úvod Nikoleta Bedušová, koordinátorka Centra K2 - kontakt s komunitou, ktoré patrí združeniu. 

Dôležitou súčasťou je aj podpora cieľovej skupiny. S klientami či klientkami si preto často dohadujú termíny sprevádzania do rôznych inštitúcií. Chodia s nimi na úrady, vybavovať doklady či ku lekárom.

Okrem toho pracujú aj s mladými ľuďmi. Väčšinou na školách, festivaloch či na párty, kde robia rôzne prednášky, workshopy a poskytujú konzultácie o bezpečnejšom užívaní drog a o bezpečnejšom sexe. 

Drogovo závislým ľuďom poskytujú aj ich vlastný nepredajný mesačník INTOXI, kde si môžu prečítať rôzne články, ktoré priamo súvisia s ich životom. Pravidelne robia brožúrky na témy, ktoré klientela denne rieši.

Napríklad o tom, ako si drogu bezpečnejšie aplikovať, ako sa pripraviť na nástup do výkonu trestu, ako si nájsť prácu, o tehotenstve a o tom, ako chrániť seba i plod.

Majú tiež vlastný informačný portál, kde ku najčastejšie užívaným drogám uvádzajú niekoľko spôsobov, ako znížiť riziká spojené s užívaním. Tiež tam píšu o tom, akým kombináciám sa rozhodne treba vyhnúť. 

Prečítajte si tiež:

Harm reduction

Dominika Jašeková, riaditeľka OZ Odyseus, nám vysvetlila, že pracujú najmä s prístupom harm reduction.

„Ide o prístup práce s ľuďmi, ktorí užívajú drogy. Zameriava sa primárne na znižovanie rizík, ktoré súvisia s užívaním. Tie riziká môžu byť zdravotné, sociálne, ekonomické, vlastne akékoľvek. Ide o znižovanie škôd, ktoré vyplývajú z užívania drog,“ povedala nám s tým, že keď už máme ľudí, ktorí tie drogy užívajú, tak chceme, aby ich užívali čo najmenej rizikovo.

Ako ďalej povedala, jednoducho si to vieme prirovnať k šoférovaniu. To je samo osebe nebezpečné, no aj tak to robíme všetci. Havárie nie sú ničím výnimočným, preto, aby sme predchádzali zraneniu či dokonca až smrti, dávame si bezpečnostný pás. 

„Harm reduction je taký bezpečnostný pás pri užívaní drog. Pracujeme s nastavením, že užívanie drog je v populácii už od nepamäti a je to súčasťou života ľudí. Je dôležité uvedomovať si, že to nevieme vymazať z populácie, a tak je dôležité s tým aktívne pracovať a snažiť sa, aby si tí ľudia nezhoršovali svoje zdravie, aby sa nestávali predávkovania alebo zdravotné komplikácie,“ dodala. 

Prečítajte si tiež:

Injekčné striekačky

Výmena, respektíve distribúcia nových a sterilných injekčných striekačiek (ale aj ďalšieho materiálu, ktorý je potrebný k injekčnej aplikácii drog) je základným pilierom harm reduction.

„Je to dôležité hlavne kvôli ochrane zdravia jednotlivcov, ktorí užívajú drogy, ale aj z hľadiska ochrany verejného zdravia,“ vysvetlila Dominika s tým, že je vedecky dokázaný priamy súvis so zvýšeným šírením infekčných chorôb v celej populácii, ak komunita, ktorá injekčne užíva drogy, nemá prístup k čistému a sterilnému materiálu.

Ako príklad nám uviedla Rusko, ktoré zakázalo tieto programy a postavilo ich za hranicu zákona. Následkom toho je to teraz krajina s najvyšším výskytom nových prípadov HIV, ak teda nerátame africké krajiny. Priamo sa im to zobrazilo aj s nárastom syfilisu či hepatitídy typu C.

„Sterilnými injekčnými striekačkami znižujeme riziko nákazy a šírenie týchto infekcií v populácii,“ dodala.

Aj keď sa to môže zdať ako podpora užívania drog, má to presne opačný efekt. „Je vedecky dokázané, že keď je nejaký človek v kontakte s takýmito službami, tak má až päťkrát väčšiu šancu na vstup do liečby od drogovej závislosti, ako keby nebol v kontakte so žiadnymi,“ skonštatovala Dominika. 

Ako ďalej povedala, práve kontakt s odborným personálom, so sociálnym pracovníkom či psychológom motivuje klienta k tomu, aby si riešil aj nejaké iné svoje problémy – sociálne alebo zdravotné.

Prečítajte si tiež:

Nefunkčná drogová politika

S pracovníčkami z Odysea sme sa ďalej rozprávali aj o súčasnom systéme edukovania o drogách, ktorý by sa podľa nich mal zmeniť. 

Funguje totižto na princípe zastrašovania, a teda, že keď raz človek niečo vyskúša, okamžite sa stane závislý. Podľa Dominiky výskumy jasne ukazujú, že takáto drogová politika jednoducho nefunguje.

„Výskumy, ktoré sa týkali efektívnosti drogovej prevencie nám ukázali, že práve zastrašujúce kampane viedli k tomu, že mali mladí ľudia po absolvovaní týchto prednášok skôr tendenciu s drogami experimentovať,“ skonštatovala. 

Podľa nej sa, naopak, overila prevencia založená na harm reduction, s čím priamo súvisí aj poskytovanie pravdivých informácií a faktov o drogách či s učením mladých o tom, čo robiť, keď sa s drogou stretnú, alebo keď to ich kamarát s niečím preženie. 

Prečítajte si tiež:

Centrum K2 

OZ Odyseus v bratislavskom Pentagone prevádzkuje Centrum K2 - kontakt s komunitou. Podľa ich slov sa nachádza presne na mieste, kde sa komunita prirodzene vyskytuje.

Bratislavský Pentagon je totižto známy tým, že sa v jeho okolí vyskytujú ľudia, ktorí užívajú drogy. Otvorená drogová scéna je tam problémom už dlhé roky. 

„Už pri príchode do práce dvojica, prípadne trojica pracovníčok stretáva klientov a klientky na ulici, pozýva ich do centra a nadväzuje s nimi kontakt. Ešte pred otvorením vychádzajú na sídlisko a zbierajú striekačky zatúlané na zemi,“ vysvetlila nám Dominika.

Ako ďalej povedala, centrum otvorili v roku 2017, pretože svoje služby chceli poskytovať v bezpečnom prostredí, ktoré bude zároveň na dosah. 

Klienti si vnútri môžu dať napríklad čaj a všetko funguje plne anonymne. Preukazujú sa svojím osobným číslom, nie menom. 

V centre od klientov vymieňajú použité striekačky za nové, klienti sa tam môžu porozprávať či poradiť sa s odbornými pracovníkmi. Môžu si tiež prečítať brožúrky, informovať sa na prácu alebo si jednoducho iba na chvíľku oddýchnuť, prípadne sa v zime trochu zohriať. 

Za jednu službu k nim bežne príde približne 40 ľudí, ktorí prinesú aj 700 použitých striekačiek. Skladujú ich v bandaskách, aby sa niekto neporanil. 

Nikoleta nám vysvetlila, že dôležitá je aj ľudská podpora a komunikácia.

„Títo ľudia sú denne v toľkých situáciách a s majoritnou časťou spoločnosti majú len minimum kontaktov. Niekedy bežný rozhovor alebo obyčajné „ako sa máš“ môže byť pre tých ľudí veľmi dôležité, už tým, že sa ich to niekto spýta. Rozhovor a odborné komunikácie sú dôležitou súčasťou tejto práce,“ uzatvorila Nikoleta. 

Pozrite si archívnu reportáž o drogách medzi tínedžermi.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.