Ukrajina by sa mala podľa Sakovej vzdať časti svojho územia. Takto na jej slová reagoval Pellegrini

Podpredsedníčka strany Hlas Denisa Saková poskytla Českej televízii rozhovor po voľbách, kde hovorila o vzťahoch s exkolegami zo Smeru aj o vojne na Ukrajine. 

Práve jej vyjadrenia smerom k Ukrajine zaujali našich susedov. Saková hovorila, že Hlas má jasnú zahraničnopolitickú orientáciu a chce, aby Slovensko bolo naďalej súčasťou EÚ a NATO. Úniu však skritizovala za to, že sa údajne nesnaží o mierové rokovania. 

„Absentuje snaha o mierové rokovanie. Diplomatické úsilie zo strany EÚ nebolo. Nikto nemieni zložiť zbrane a nemienia sa vzdať svojho územia. Budeme musieť nájsť kompromis,“ uviedla Saková. 

Prečítajte si tiež:

Moderátor sa jej opýtal, či by ona bola ochotná vzdať sa napríklad Žitného ostrova, ak by sme boli vojensky napadnutí. Odmietla jednoznačne odpovedať. Dodala však, že územná celistvosť Ukrajiny spred roka 2014 sa určite neobnoví. 

Ukrajina žiada nielen odchod všetkých ruských vojsk zo svojho územia, ale aj vrátenie anektovaného polostrova Krym, ktorý obsadili Rusi ešte v roku 2014.

Akých území by sa teda podľa Sakovej mala Ukrajina vzdať nekonkretizovala. 

Rozhovor si všimli aj ukrajinské médiá. Upozorňujú, že práve Hlas môže byť dôležitým koaličným partnerom Smeru, ktorý vyhral sobotné voľby. Ten už avizoval, že vojenskú pomoc Ukrajine chce stopnúť.

Na Sakovej vyjadrenia reagoval aj šéf Hlasu Peter Pellegrini. Označil to za osobné názory Denisy Sakovej a nie za stanovisko strany. „To bol len jej postoj, nie postoj strany Hlas. Bolo to len jej osobné zamyslenie sa,“ povedal Pellegrini.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voľby 2023

Dôležité udalosti