Vyzerá to tak, že KDH mieri skôr do opozície, načrtol Majerský

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nechceme zahodiť to, čo sme od voličov dostali. Pre to, aby sa voľby neopakovali, však sme ochotní nájsť kompromis. Po stretnutí s prezidentkou to uviedol predseda KDH Milan Majerský. 

Predstava, že by mali byť súčasťou liberálno-progresívnej vlády pre nich nie je jednoduchá, keďže by „museli zahodiť polovicu svojho programu“. Ak by však prišla „veľká miera kompromisu“ zo strany liberálov, sú ochotní rokovať len pre to, aby nedošlo k ďalším voľbám. 

Prečítajte si tiež:

Neformálne rokoval so Šimečkom

Podobne ako Peter Pellegrini Majerský potvrdil, že sa neformálne stretol s Michalom Šimečkom. „Bola to taká oťukávačka,“ povedal k rozhovoru s lídrom PS.

Možnú spoluprácu nepotvrdil, avšak ani nevylúčil. „Pri štvorkoalícii, kde by malo byť PS, SaS, Hlas a KDH je veľa otázok, ktoré nie sú zodpovedané a predpokladám, že ani v tak krátkej dobe zodpovedané nebudú,“ povedal Majerský s tým, že sú medzi ich programami a názormi „priepastné rozdiely“, a preto to podľa neho nebude jednoduchá dohoda. Uviedol, že koalícia medzi liberálmi a konzervatívcami by mohla stroskotať práve na nich.

Ku koalícii Smer, Hlas a KDH sa nevyjadril vzhľadom na to, že rokovania o takejto možnosti sa ešte oficiálne neuskutočnili a od Fica ešte nedostal ani pozvánku na stretnutie. „Ale naše rozhodnutie spred volieb nebolo zmenené a stojíme si za ním.“

Prečítajte si tiež:

Rada hnutia rozhodne

Podľa predsedu KDH stále platí, že najvyšší orgán hnutia je celoslovenská rada a tá rozhodne o ďalšom postupe.

Je naplánovaná na 14. októbra. Termín o viac ako týždeň podľa neho nie je oneskorený. Na radu chce prísť už s informáciami z rozhovorov so Smerom aj inými lídrami strán. 

Pre KDH je ale kľúčové, aby neboli znovu voľby. Avizoval preto, že sú ochotní hľadať kompromisné a dobré riešenia. 

V prípade, že k žiadnej dohode nedôjde, hnutie poputuje do opozície. 

Milan Majerský sa vyjadril aj k svojej pozícii predsedu Prešovského samosprávneho kraja. Postu sa zatiaľ nemieni vzdať, podľa neho sa pozície navzájom nevylučujú.

Nové aj staronové tváre. Pozrite sa, kto zasadne do parlamentných lavíc: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voľby 2023

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.