Lepšie vidno takmer každý kvapeľ, jazierka či riečku. Demänovskú jaskyňu Slobody opäť otvorili

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Lepšie vidno takmer každý jeden kvapeľ, výklenok, jazierka či riečku. Demänovskú jaskyňu Slobody po roku opäť otvorili a žiari. Podzemný skvost Liptova má od utorka nové osvetlenie, a nielen to. 

Vo vstupnom dóme návštevníkov privíta svetelná šou s hudbou. Dvanásť mesiacov práce s použitím minima techniky. 

Prečítajte si tiež:

Šetrnejšie aj k jaskyni 

V jaskyni Slobody natiahli približne 30 kilometrov nových káblov a rozmiestnili vyše tisíc nových moderných LED svietidiel. 

„Je to živšie, oveľa krajšie sú viditeľné detaily. Takisto jazierka nám vynikajú oveľa lepšie než kedysi,“ hovorí sprievodca Jakub Kardoš.  

„Dochádza tu aj k výraznej úspore elektrickej energie. Keď si zoberieme kedysi 100 percent, tak teraz sme na 30 aj menej percentách,“ uvádza riaditeľ Slovenskej správy jaskýň Ján Zuskin.

Nové svetlá menej ovplyvňujú aj citlivé prostredie jaskyne.

Prečítajte si tiež:

Vždy so svetlom a signálom

A už sa nestane, že pri výpadkoch elektriny zostane tma. Núdzové osvetlenie totiž vydrží 30 hodín. Hociktoré miesto jaskyne sa dá odkiaľkoľvek zapnúť aj diaľkovým ovládačom. 

„Takisto bola urobená aj výmena telekomunikačného systému. Priniesli teda nové telefóny, spoľahlivejšie, keďže bol často problém so signálom a bol problém sa dovolať na povrch,“ približuje sprievodca.

Práce sa však ešte neskončili. Zo susednej jaskyne Mieru vypratávajú suť po necitlivom nedokončenom sprístupňovaní v 80. rokoch minulého storočia a odstraňujú hrdzavejúce zábradlia. Nádej na otvorenie pre verejnosť sa približuje. 

„Dostali sme sa takto blízko k otvoreniu. Treba vyriešiť aj jej vstup zo spodnej strany, tam je to najmä otázka získania príslušného pozemku,“ vysvetľuje Zuskin.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti