Encefalitídu môžete dostať aj z mlieka a z jeho výrobkov

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Ak sa neviete vzdať nepasterizovaných potravín, máte dve možnosti ako sa ochrániť.

Zo začiatku pripomína chrípku, no neskôr spôsobuje oveľa vážnejšie problémy. Kliešťová encefalitída sa môže do tela človeka dostať infikovaným kliešťom, ale aj konzumáciou výrobkov z nakazeného nepasterizovaného mlieka. Z celkového počtu 87 prípadov je práve 21 zo zjedenia mliečnych výrobkov. Najviac je zo Žilinského a Banskobystrického kraja.

Infikovanému stúpne teplota, má silné bolesti hlavy, vracia, stuhne mu šija a môže mať aj poruchy vedomia, pamäti či závrat. Väčšina pacientov vyzdravie, u desiatich percent ostávajú menej vážne i vážnejšie trvalé následky.

„Najčastejšie je to kozie mlieko, ale môže to byť aj výrobky z ovčieho mlieka, pretože veľmi často sa načierno doplňuje objem ovčieho mlieka kozím," vysvetlila prezidentka Epidemiologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková.

Pred letnou sezónou prechádza každý salaš, ktorý predáva mliečne výrobky testom na prítomnosť encefalitídy a úrady im udeľujú certifikáty. „Odporúčame, aby ľudia navštevovali tie salaše, ktoré tento certifikát od štátnej veterinárnej a potravinovej správy majú," radí ministerka Gabriela Matečná.

Potravinová sebestačnosť na Slovensku dosahuje 35 percent. Pri tomto množstve existuje krátka dohľadateľná stopa, pomocou ktorej je možné určiť pôvod výrobkov. Problémom môže byť napr. mlieko dovážané zo zahraničia.

„V poslednej dobe zaznamenávame obrovský dovoz francúzskeho ovčieho mlieka a z toho sa vyrába tzv. slovenská bryndza a to je ten problém, na ktorý narážame. Pre SR reálne potravinová sebestačnosť sa už sa začína stávať aj zdravotným rizikom," tvrdí Emil Macho.

Krištúfková dodáva, že kto sa nevie vzdať nepasterizovaných výrobkov, mal by sa dať určite zaočkovať alebo tieto výrobky pred konzumáciou tepelne upraviť.


POVAŽSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kliešťová encefalitída

Dôležité udalosti