S Ficom či so Šimečkom? Pred Hlasom i kresťanskými demokratmi stojí Sofiina voľba

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

So Smerom či s progresívcami? Pred stranou Hlas-SD stojí Sofiina voľba. Podľa politológov môže jedna aj druhá možnosť znamenať stranícky rozkol. Zvolení poslanci Hlasu sú zatiaľ vo vyjadreniach opatrní a nechcú prezradiť, ktorú koalíciu preferujú. Rovnaká dilema zrejme čaká aj kresťanských demokratov.

Strana Hlas vznikla pred troma rokmi, keď sa časť smeráckych poslancov zdvihla a na čele s Petrom Pellegrinim dala Robertovi Ficovi zbohom.

„Odmietame akúkoľvek politiku nenávisti. My sa nebudeme pridávať k stranám, ktoré si za svoju politiku vybrali len čistú nenávisť, osočovanie, nadávanie,“ hovoril vtedy Pellegrini.

Prečítajte si tiež:

Ťažká voľba pred Hlasom aj KDH

Navyše okrem odídencov do strany prišli aj noví ľudia, ktorí so Smerom nemali nič spoločné a dostali sa aj do parlamentu.

Teraz sa však Hlas môže k Ficovi vrátiť - do spoločnej koalície. Je však otázne, či by za tento návrat zdvihli ruky všetci hlasáci, alebo pozerajú radšej po Progresívnom Slovensku.

Podľa politológov rozhodovanie Hlasu, ktorým smerom sa vydať, určite nepôjde v strane ľahko. Každá voľba totiž pre časť členov môže byť neprijateľná a môže poškodiť imidž strany.

Pri rozhodovaní bude podľa politológa dôležité, aké ponuky dostane Hlas z jednej či druhej strany. Pričom kľúčové je najmä kreslo premiéra.

Pred rovnakou dilemou môže stáť aj strana KDH, ktorej členovia síce zatiaľ tvrdia, že so Smerom nie. No ak by prišla ponuka, Milan Majerský sa odvoláva na rozhodnutie republikovej rady. Už teraz však niektorí poslanci túto koalíciu nahlas odmietajú.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voľby 2023

Dôležité udalosti