Chaos v očkovaní: Termín mi zrušili už druhý raz, hovorí onkologická pacientka na dôchodku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Chaos v očkovaní proti koronavírusu pokračuje. Pred časom sme informovali o hromadnom rušení zarezervovaného termínu pre nedostatok vakcín. Niektorým ľuďom však zrušili termín už po druhý raz. Vinník sa napriek tomu stále nenašiel.

Pravá ruka nevie, čo robí ľavá – aj takto by sa dalo zhodnotiť manažovanie očkovania proti koronavírusu novou vakcínou. Minulý týždeň sa minuli vakcíny poliklinike v Mlynskej Doline v Bratislave, tento týždeň sa to stalo v Košiciach.

„Záujem o očkovanie bol veľmi vysoký. V podstate sme dostali vakcíny pre 360 ľudí, ktoré sme rozočkovali v prvom týždni s tým, že čakáme na ďalšiu dodávku, aby sme mohli rozbehnúť to očkovanie ďalej,“ hovorí primár kliniky Infektológie a cestovateľskej medicíny Martin Novotný.

Prečítajte si tiež:

Taký záujem nikto nečakal

V Košiciach sa teda stalo to isté, čo v hlavnom meste. Vakcínami, ktoré boli určené pre registrovaných pacientov, zaočkovali tých, ktorí prišli bez ohlásenia.

Pýtali sme sa, prečo si dávky pre zaregistrovaných nemocnica neodložila bokom a pre neohlásených nevyužila len zvyšný počet.

„Zavádzať nové pravidlá, pričom vieme, že v dohľadnej dobe by sme znova spustili očkovanie bez registrácie, veľmi zmysel nedávalo. Takže ostali sme pri tých istých pravidlách očkovania ako v minulosti. Nikto nečakal takýto obrovský záujem, ako sa spustil minulý týždeň,“ vysvetľuje Novotný.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že nastavenie pravidiel závisí od rozhodnutia očkovacieho centra.

„Je teda na rozhodnutí poskytovateľa zdravotnej starostlivosti aj to, či umožní očkovanie bez registrácie,“ uvádza hovorkyňa ministerstva Petra Lániková.

Prečítajte si tiež:

Termín presunuli dva razy

V Bratislave už medzičasom zrušené termíny nahradili nové. Pacientov tentoraz nasmerovali do nemocnice na Kramároch.

Do redakcie nám však prišiel takýto podnet: „Už druhýkrát bol manželovi aj mne zrušený, resp. odložený termín očkovania. Obaja sme v seniorskom veku, ja som onkopacientka s výrazným deficitom imunity. Čo je toto za hra a koľkokrát nám ešte budú prideľovať a následne rušiť termíny očkovania?“

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) ľuďom pridelilo termíny na 6. októbra a o pár hodín im opäť poslali SMS, že ich termín sa odkladá.

Prečítajte si tiež:

Nikto nevie, kto za to môže

Nemocnica na Kramároch však začína verejnosť očkovať až 9. októbra. Prečo ľuďom prišli termíny o tri dni skôr, nevie povedať nikto.

„Očkovacie centrum si zadá, koľko ľudí mu máme objednať a na aký deň a my mu tých ľudí objednáme. V momente, ako očkovacie centrum nám dá informáciu, že nastala nejaká zmena a tých ľudí nebude môcť vybaviť, posielame tým ľuďom SMS, aby na to očkovanie nechodili,“ približuje hovorkyňa NCZI Veronika Daničová.

„My sme sa dohodli aj s rezortom zdravotníctva, že očkovať verejnosť budeme až 9. 10., a teda túto informáciu sme brali tak, že rezort sa ďalej dohodne aj s NCZI. Kde nastala chyba, to my naozaj nevieme,“ hovorí hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská.

Ministerstvo do tohto sporu vstúpiť odmietlo – informovalo len, že do konca týždňa príde ďalšia várka vakcín. Či sa spolu s ňou zlepší aj organizácia očkovania, je nateraz otázne. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti