Markíza má kópiu dokumentu, v ktorom obvinený kuchár z domova hrôzy vyhlásil, že je lekár

Kópiu dokumentu, v ktorom obvinený kuchár z domova seniorov Ivan Biháry vyhlásil, že je lekár.
Zdroj: TV Markíza

Mal sa vyhlasovať za lekára s dvomi atestáciami.

Ďalší dôkaz o klamstve. Televízia Markíza má k dispozícii kópiu dokumentu, v ktorom obvinený kuchár z domova seniorov IRIS vyhlásil, že je lekár. Úradný záznam dokonca podpísal vlastnoručne ešte vo februári tohto roka.

Ivana Biháryho policajti vinia z poškodzovania zdravia. Klientom v domove seniorov IRIS mal spolu s upratovačkou - ošetrovateľkou podávať lieky klientom inak, ako ich brať mali. Kuchára Biháryho volali klienti, aj ich príbuzní, pán doktor. Keď ho predvádzali pred sudcu, tvrdil čosi iné.

Zdroj: Reflex

Aby zariadenie mohlo poskytovať zdravotnú starostlivosť, potrebuje povolenie od župy. A práve úradníčky z bratislavského samosprávneho kraja majú v rukách celkom iné vyjadrenie Ivana Biháryho.

„Bratislavská župa našla dôkaz, že pán Biháry prehlásil, že má lekárske vzdelanie, konkrétne v odbore psychiatria - onkológia, čo potvrdil aj svojím podpisom. Tento spis BSK postúpil polícii," povedal nám hovorkyňa kraja Lucia Forman.

Týmto dôkazom je záznam z pracovného stretnutia zo 14. februára 2018. Ďalej úradníčkam podľa dokumentu Biháry uviedol, že je síce lekár, ale činnosť v zariadení nevykonáva a v organizácii pôsobí ako dobrovoľník. No a tento dokument Ivan Biháry s titulom MUDr. v závere ešte aj vlastnoručne podpísal.

Na zázname od župy figuruje aj ďalší podpis

Za neziskovú organizáciu IRIS ho podpísal ako novozvolený riaditeľ aj Dominik Havlík. Chceli sme sa s ním spojiť cez jeho právneho zástupcu, ktorý nás nedávno kontaktoval a získať odpovede jeho klienta k otázkam, či vedel o tom, že Biháry nie je lekár, a ak nevedel, prečo dokument Havlík podpísal. Právny zástupca telefón nedvíhal.

Na otázky zaslané mailom sa neskôr ozval s tým, že je mimo Slovenska, no poslal ich klientovi. Keď sme ho pred pár dňami žiadali o sprostredkovanie stretnutia s riaditeľom Havlíkom, napísal nám, že sa má v auguste podrobiť výsluchom pred vyšetrovateľom a teda v tomto čase je jeho rozhovor pre masmédia predčasný.

Podľa našich informácií súčasný riaditeľ neziskovej organizácie IRIS Dominik Havlík už požiadal bratislavskú župu o výmaz z registra poskytovateľov sociálnych služieb. Znamená to, že zariadenie už fungovať nemôže.

Policajti nám potvrdili, že dokument od župy majú. Zisťovali sme teda, či Ivana Biháryho obvinili aj z niečoho iného, prípadne či stíhajú okrem neho a údajnej ošetrovateľky aj iných ľudí. Krajský policajný hovorca Michal Szeiff nám však povedal, že obvinenie voči iným osobám doposiaľ vznesené nebolo a vyšetrovanie aj naďalej pokračuje.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ivan Biháry

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.