Prečo lietadlá meškajú? Piloti vysvetľujú, čo všetko za to môže

Veľa ľudí na meškanie lietadiel nadáva, no nevedia, aký to má skutočný dôvod.

Čakať dlhé hodiny na letisku namiesto oddychovania na pláži nechce asi nikto z nás. Napriek tomu sa to stáva a letecký personál robí vždy všetko pre to, aby cestujúci odleteli čo najskôr. Netrpezliví ľudia pritom väčšinou ani netušia, čo sa deje v zákulisí a aké rôzne môžu byť príčiny meškania.

Letecké spoločnosti zarábajú vtedy, ak je lietadlo vo vzduchu a nesedí na zemi. Teda je aj v ich záujme, aby cestujúci odleteli.

Bezpečnosť je však na prvom mieste a asi nikto by v stroji s poruchou sedieť nechcel. Nepriateľom letcov je najmä počasie a technické problémy.

Meškanie často spôsobia aj cestujúci, ktorí sa zdržiavajú na letisku a nestihnú včas nastúpiť do lietadla. Môže to spôsobiť aj hodinové meškanie.


Keďže lietadlá lietajú nepretržite, meškania sa nabaľujú a piloti či mechanici sa veľakrát stretnú aj s poruchami, ktoré nevedia predvídať.

Letový priestor nad našimi hlavami je najmä počas top sezóny prehustený. Kým pravidelné linky majú odletový čas počas dňa, chartrové, teda dovolenkové lety, sa musia prispôsobiť a aj preto sa k moru väčšinou lieta zavčas rána či neskoro v noci.

Aj keď v odletovej hale sa pri meškaní stupňuje nervozita ani palubný personál nechce nocovať na letisku. V letectve sú však situácie, ktorých riešenie si skrátka vyžaduje čas.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Meškanie

Dôležité udalosti