Nová výška poistného pre živnostníkov. Niekto zaplatí viac, iní možno platiť nebudú

Ilustračná snímka.
Pozor na odvody! Od nového roka zaplatíme viac Zdroj: TV Markíza,

Ak nezarobíte za rok viac ako 5472 eur, sociálne poistenie platiť nebudete.

Ak ste živnostník, doma by ste už mali mať list od Sociálnej poisťovne. Dozviete sa, aké vysoké sociálne odvody vám od leta po novom vyrubili. Niektorí tak zaplatia viac, iní už platiť možno nebudú.

Začiatok leta je pre živnostníkov vždy strašiakom. Sociálna poisťovňavtedy každoročne prepočítava, akú výšku poistného budete musieť platiť v nasledujúcich mesiacoch. Oznámenie ste mali dostať od poisťovne najneskôr do 23 júla.

Ak nezarobíte za rok viac ako 5472 eur, sociálne poistenie platiť nebudete. Tí, ktorí platiť budú, by oznámenie nemali odignorovať, pretože novú výšku poistného treba zaplatiť už začiatkom najbližšieho mesiaca.


Výnimkou sú dve skupiny: živnostníci, ktorí neboli v minulosti poistení a ktorým poistenie od prvého júla ani nevzniklo. A potom je to skupina tých, ktorí mali odklad daňového priznania. V tomto prípade sa nemusíte obávať, ak ste od poisťovne list ešte nedostali.

Mnohí ale na povinnosť platiť novú výšku odvodov pozabudnú alebo sa omeškajú len kvôli tomu, že ešte stále platia po starom, a prídu na to až po tom, ako im Sociálna poisťovňa vyrúbi penále.

A nenechajte sa pomýliť obálkou zo zdravotnej poisťovne. Tá posiela v týchto dňoch do schránok svojim poistencom zas ročné zúčtovanie a zároveň tiež oznamuje výšku preddavkov na poistenie, no to budete po novom platiť až od januára.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme živnostník

Dôležité udalosti