Statočný pes! Konor zachránil život majiteľovi pred medveďom

Jozef Adamčík so svojím psom.
Zdroj: TV Markíza

Keď pred predátorom utekal z lesa, tak sa mu záhadne stratil.

Stretnutie s medveďom sa nemusí skončiť dobre. O obrovskom šťastí môže hovoriť mladý Košičan, ktorý narazil na predátora našich lesov neďaleko Malej Lodiny. Život mu zrejme zachránil pes, ktorý zviera zacítil skôr.

Lesy v okolí koryta Hornádu sú krásne, no zároveň v nich číha nebezpečenstvo. Presvedčil sa o tom Jozef Adamčík. Vybral sa na huby a takmer prišiel o život. „V jednej chvíli pes odbehol na takých 15 metrov odo mňa, ja som toho psa išiel privolať, pozrel som sa, už som videl, ako na neho beží medveď," opisuje zážitok pán Adamčík.

Dlhosrstý nemecký ovčiak Konor zrejme zachránil svojmu majiteľovi život. Muž neváhal a pustil sa na útek. „V tej chvíli mi nebolo všetko jedno. Pamätám si, že som skričal "jááj", začal som utekať a vybehol som z lesa na lúku," hovorí

Pri strmhlavom behu si podvrtol členok. Psa nebolo a tak manželke telefonoval, že ho zožral medveď. Utekal za Konorom a jeho majiteľ bol presvedčený, že medzi nimi došlo k stretu.

Skúsený lesník Stanislav Priščák tvrdí, že s najväčšou pravdepodobnosťou to bola medvedica s mladými. Šelmy sa tu vyskytujú, no málokedy zídu až do doliny. „Možno ho stlačil iný turista, ktorý bol nad ním, možno tam bolo viac hubárov. Ja si to neviem vysvetliť. Ale 100 metrov nad dedinou to určite nie je normálne," myslí si poľovný hospodár.

V lese sme vždy iba na návšteve, doma je tam zver. A podľa toho sa treba i správať. „Vieme sa správať na úradoch, v kinách, v reštauráciách, ale zabudli sme sa správať v lese. Aj tu platia určité pravidlá ktoré by sme mali dodržiavať a človek si myslí, že keď príde hocičo, že môže ísť hocikde, no nie je to celkom tak," upozorňuje Priščak

Aj keď nás učili, že v lese sa treba správať ticho, tak aby sme nerušili zver, opak je pravdou. Je lepšie dať našu prítomnosť evidentne najavo. „Dajme naozaj tej zveri šancu nech odíde, skôr nech sa môže stať nejaké nešťastie alebo stret. Na batoh si zaveste zvonček, roľničku, pospevujte si, sem tam si zapískajte," odporúča lesník.

Keď však príde k najhoršiemu, k stretu s medveďom, vtedy idú zrejme všetky rady odborníkov bokom a začína sa boj o život. „Som myslel na to najhoršie. Všetci hovoria, že máte stáť, poprípade si ľahnúť na zem a čakať. Tak si hovorím. Ja čakať nebudem, už keď ma má chytiť, tak počas behu," dodal Adamčík.

Všetko sa skončilo šťastne. Pes Konor sa po hodine vrátil a hubár na les nezanevrel. No nikdy nezabudne na moment, keď mu príroda ukázala svoju silu.

MALÁ LODINA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medveď

Dôležité udalosti